Nikdy by mne nenapadlo, že se dcera v tom nejhorším stavu ekzému při koupeli nejen nebude škrábat, ale bude si koupel užívat, bude si ve vodě hrát s vodními hračkami, jako si normálně hrají ostatní děti. A že se dokonce nebude škrábat ani po té koupeli a noc po ní bude jedna z nejklidnějších nocí, které v tomto období zažijem! Ano, ten zázrak se opravdu stal. Ale od začátku..
Dnes už vím, že vyléčit ekzém se nám podařilo systematickou úpravou stravy, bez drastických diet, kortikoidů a drahých mastí. Dokonce jsem o tom napsala dvě knihy, jednu pro kojící maminky a druhou pro dítě, které začíná s příkrmy. Ale byla nekonečně dlouhá doba předtím, kdy jsme s ekzémem těžce bojovali a boj spíše prohrávali.
Během doby, co jsme léčili u dětí atopický ekzém, jsme dostávali spoustu rad. Vyžádaných i nevyžádaných. Jedna z nich však byla nad zlato. Dal nám ji náš kožní lékař. Původně jsem v ní úplně nevěřila, protože jsme toho vyzkoušeli už spoustu, a téměř nic nezabralo. Když už, tak jen lehounce a na chvíli. Ovšem rada od pana lékaře na tom byla jinak.
Byla prostá: “ Vykoupejte dceru v jedlé sodě. Jedlá soda z těla vytahuje nečistoty a pomáhá i při atopickém ekzému.“ Nebylo to tak úplně jednoduché. Voda s jedlou sodou musela mít pH 8,5, přesné dávkování jedlé sody jsme se od pana lékaře nedozvěděli – a je to logické, každá voda je jinak tvrdá.
Koupel navíc musela trvat minimálně půl hodiny, což pro mne byla nepředstavitelně dlouhá doba. Každé svléknutí a obnažení kousku kůže dcerka využívala ke škrábání a vykoupat ji i jen normálně představovalo nadlidský úkol.
Koupel jsme do té doby omezovali na 3 minuty a koupali asi třikrát týdně. I tak se ekzém po každé koupeli horšil, a to jsme vyzkoušeli snad všechno možné, co jen se dá do koupele přidat. Proto jsem byla skeptická k další radě o koupeli.
Nikdy by mne nenapadlo, že dcera v tom nejhorším stavu ekzému se při koupeli nejen nebude škrábat, ale bude si koupel užívat, bude si ve vodě hrát s vodními hračkami, jako si normálně hrají ostatní děti. A že se dokonce nebude škrábat ani po té koupeli a noc po ní bude jedna z nejklidnějších nocí, které v tomto období zažijem! Ano, ten zázrak se opravdu stal!
Ale zpět k příběhu. Nejtěžším oříškem se ukázalo sehnat pH papírky. Měla by je mít každá lékárna. Ta naše nám je dokázala nabídnout jen ve 100 kusovém balení za ne úplně zanedbatelný obnos peněz. Hmm, jenže co když se ukáže po prvním pokusu, že koupel nefunguje.
Zkusila jsem tedy drogerie, prý je také běžně mívají. Ano, jenže pouze v bazénové sezoně. A na tu je v březnu ještě příliš brzy. Nakonec jsem je sehnala opravdu v nějaké drogerii, asi byly zapomenuté z té loňské sezony. Bylo jich také větší množství v balení a stály pár kaček. Takže hurá do toho.
Jedlé sody padlo do koupele překvapivě dost. Na malou dětskou vaničku asi jeden pytlík jedlé sody. Prosím, tímto se ale neřiďte. Opravdu si sežeňte pH papírky a tu tvrdost vody změřte. Ono to může být u každého dost jinak!
Můžete si ale zapamatovat množství sody (a vody), které jste potřebovali, a při dalším koupání už jen to stejné množství použít. Později jsme jedlou sodu začali kupovat ve velkém balení v drogerii, kde vychází cenově výhodněji oproti klasickým pytlíčkům z potravin.
Voda nemá žádnou jinou barvu, lehce změní vůni, ale není to nic zásadního. Dcerku jsme do vany posadili s tím, že se jí budeme snažit půl hodiny udržet ruce, aby se moc nepoškrábala. No a světe div se – čím déle ve vodě pobývala, tím menší touhu škrábat se měla. Po asi čtvrt hodince, si začala sama hrát, tak jak jsme to ještě nezažili.
Ke konci toho půlhodinového intervalu už si na škrábání ani nevzpomněla. Koupel může trvat samozřejmě i déle, tím se ještě lepší její účinek. Během koupele jsme doplňovali do vaničky teplou vodu, (ale už jsme nepřidávali další sodu).
Už po první koupeli byl znát obrovský rozdíl. Dcerka byla klidná, veselá, ekzém se také zklidnil. A to běžně býval večer nejhorší. Po koupeli jsem jí jen lehce promazala ložiska ekzému zinkovou mastí. Noc byla oproti těm ostatním také klidnější. Kam se hrabe fenistil!
Pozor, párkrát se nám stalo, že koupel nezafungovala. Obvykle se dcerka začala nepřiměřeně škrábat už během prvních deseti minut a ve vodě déle prostě nevydržela. Někdy ji rozzlobila voda šplíchnutá do očí. Někdy „cizí lidé“ (rozuměj – babička), kteří se přišli na koupání podívat.
A někdy ji možná bolelo bříško nebo měla nějaký úplně jiný problém, kvůli kterému jí koupání zrovna nepřišlo vhod. Jen díky tomu, že první pokus vyšel dokonale, jsme se nedali odradit a brzy vše vyzkoušeli znovu. A tak většina koupání skončila opravdu úspěchem.
Koupel jsme pak opakovali obvykle dvakrát týdně. Absolvovali jsme ji pokaždé, když se ekzém nepřiměřeně zhoršil. Koupel byla super i po testu alergenů, které neprošly, jelikož podrážděnou kůži opět zklidnila.
Účinek, který u nás koupel měla, byl jedinečný. Tak trochu bych ho přirovnala účinkům kortikoidů (zde však v naprosto bezpečném režimu). Proto vám sem píšu postup a proto myslím, že stojí za to vyzkoušet!
Náklady na koupel jsou nakonec mnohem nižší než koupele v různých zázračných přípravcích z lékáren. Časově je možná trochu náročnější, ale pokud bude fungovat i u vás, určitě vás dojme pohled na dítě, které si místo škrábání nadšeně hraje ve vodě. Zkuste to!
Má vaše dítě ekzém a nevíte, co s ním dělat? Zvu vás do svého kurzu Zbavte své děti ekzému, kde vás celým procesem provedu. Přečtěte si reference maminek z předchozích běhů.
Pokud se chcete dozvědět, jak jsme ekzém nakonec vyléčili, mrkněte na článek Jak jsme vyléčili atopický ekzém. Můžete se také přidat do skupinky na facebooku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde Vám zodpovím Vaše dotazy ohledně ekzému u miminek. Zajímá-li Vás, jak se stravovat bez mléka, vajec a dalších alergenů, nahlédněte na mé stránky Sto chutí eliminační diety na facebooku, kde najdete spoustu tipů. Můžete si také rovnou stáhnout zdarma recepty na 10 dezertů bez mléka a vajec.
Prosím čtěte: Pomocí mých článků, rad a návodů sdílím svoji zkušenost s úspěšnou léčbou atopického ekzému. Předpokládám, že by mohla pomoci i ostatním. Nejsem lékař. Uvedený postup nenahrazuje lékařskou péči a já neručím za případné poškození údajně způsobené přímo nebo nepřímo informacemi obsaženými v tomto blogu či na mých facebookových stránkách.
Poznámka: fotky v článku jsou pouze ilustrační, jedná se o volně dostupné fotky z fotobanky (ne fotky našich dětí), omluvte proto, prosím, že děti na sobě nemají ekzém.