Alergologie – dobrý sluha, ale zlý pán?

Přemýšlíte o cestě na alergologii? Nebo už jste na ní byli, ale výsledky vás překvapily? Přečtěte si nejprve tento článek.

Zaměříme se na tři věci:

  • Za prvé vám chci ukázat, proč alergologie není všemocná a nedokáže vám zjistit všechny potraviny, na které bude dítě reagovat.
  • Za druhé se chci zmínit o tom, že i fakt, že vám na alergologii něco vyšlo, ještě nemusí znamenat, že na to dítě bude opravdu reagovat.
  • A do třetice vás chci přesvědčit, abyste se nebáli s alergology mluvit a ptát se na úplně všechno, co vás zajímá. Lékaři tady jsou přeci od toho, aby vám pomohli. 🙂

Proč alergologie není všemocná

Na alergologii vám dokážou zjistit jen tzv. IgE alergeny. To jsou alergeny, které lékaři dokážou vyšetřit z krve. Pak ale existují ještě non-IgE alergeny, které není možné z krve rozpoznat. A i na ně může dítě reagovat.

Jak se od sebe liší? IgE alergeny mohou dělat větší, potenciálně až životu nebezpečné reakce. Neznamená to však automaticky, že na všechny alergeny, které vyšly z krve, bude dítě reagovat silně. Non-IgE alergeny je těžší odhalit, ale zase je u nich větší šance, že se jich brzy zbavíte.

V naše případě mezi takovéto potraviny patřily jahody, maliny, rybíz, ostružiny, exotické ovoce, citrusy a arašídy. Všechny tyto potraviny nám u ani ne roční dcerky zhoršovaly ekzém, ale do tří měsíců jsme se všech těchto alergií zbavili.

Znamená to tedy, že i pokud vám na alergologii nic nevyšlo, přesto dítě může na několik (i na mnoho) potravin reagovat. Jediná možná cesta, jak je vypátrat, je eliminační dieta. Více o celém tomto procesu mluvím na webináři Co vám lékaři neřeknou.

Na to, co vyšlo na alergologii nemusí dítě reagovat

Pozor, toto je velmi důležitý fakt. I když vám na alergologii něco vyjde, ještě to neznamená nutně, že na danou potravinu bude dítě skutečně reagovat. Lékaři totiž zjistí jen jakousi predispozici k alergii, která se nemusí nutně (hned) projevit.

Čím vyšší hodnoty alergie vyjdou, tím je tato pravděpodobnost nižší, ale i když vyjdou velmi vysoké hodnoty, přesto tu ta šance (že potravina ve skutečnosti prochází) vždycky je. Směrodatným je v každém případě to, jak vaše dítě reaguje po pozření dané potraviny. Nebo jak reaguje, pokud takovouto potravinu sníte vy v případě, že kojíte.

Teď vás nechci nabádat k tomu, abyste doma testovali věci, které vám vyjdou na alergologii a které vám lékaři zakážou jíst. Spíše směřuji k případu, kdy některé potraviny dítě běžně jí a vy si jste jisti, že na ně nikterak nereagují (protože jste je třeba už dříve testovali). U nás takto vyšel špenát a brambory. I když jsem se na obojí pak soustředila, žádná reakce se nikdy neobjevila.

Samostatnou kapitolou u nás byly vejce, na které nám vyšly ty nejvyšší hodnoty, co vůbec mohly vyjít. Lékaři nám je oběma zakázali jíst s tím, že mohou nastat velmi prudké reakce. Jenže já už v té době jedla vejce úplně běžně a dcerka jedla žloutek. A žádné prudké reakce se nekonaly.

Díky tomu jsme posléze ve spolupráci s alergology ověřili reakci dcerky na bílek. Zjistili jsme, že také prochází. Od té doby dcerka vejce běžně jí a nikterak jí nevadí. 🙂 To je velmi poučný příklad, budu o něm více mluvit také na webináři.

Máte-li podezření, že některé potraviny, které vám vyšly z testů, ve skutečnosti prochází, promluvte si o tom s alergology.  Domluvte se na expozičním testu přímo na alergologii nebo na jiném postupu, kdy ověříte, zda je vaše domněnka správná. Možná vás to bude stát trochu odvahy a nervů, ale stojí to za ten úžasný pocit, kdy budete vědět, že daná potraviny s jistotou prochází. 🙂

Nebojte se s alergology mluvit

Ptejte se na všechno, co vás zajímá. Maminky mi často píšou s dotazem, co znamenají výsledky, které jim vyšly na alergologii.  Tyto dotazy však musíte směřovat na své lékaře. Oni vás znají nejlépe. U každého se dají stejné výsledky interpretovat jinak.

Opravdu se lékařů nebojte a mluvte s nimi. Sdělte jim všechny své obavy. Pokud jste absolvovali eliminační dietu, řekněte jim, k čemu jste dospěli. Pokud myslíte, že je něco jinak než jak vyšlo v testu, řekněte jim to. Lékaři jsou tu od toho, aby vám pomohli. Ne abyste se jich báli a konali jen jejich příkazy, aniž byste jim rozuměli.

Proč píšu, že alergologie je zlý pán? Právě proto, pokud byste vzali výsledky alergologie doslova a více nepátrali po tom, jak je tomu ve skutečnosti. Pak nastávají případy, kdy dítě má ekzém, vesele pije mléko a jí pribiňáky a maminka se ohání tím, že na alergologii nic nevyšlo. A nebo naopak – pokud my bychom tehdy nezjistili, že nám vejce nevadí, nejspíše by je dcerka doteď nejedla. Používejte tedy vždy svůj selský rozum. 🙂

O tom, jak s lékaři mluvit a co od nich čekat, se budu bavit také více na webináři. Stejně tak, pokud máte jakékoli dotazy, přijďte mi je na webinář položit, ráda vám je zodpovím.  

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.