Jak na ekzém u dospělých?

Mnozí se ptáte, zda mám návod na to, jak vyléčit ekzém u dospělých. Sama s ním nemám žádnou zkušenost. Občas se mi však ozývají maminky, že díky eliminační dietě u svých dětí si vyléčily ekzém i u sebe. A tak jsem jednu z nich poprosila, zda by se s vámi nepodělila o svoji zkušenost.

Paní Aničce jsem položila následující otázky:

Od kdy u sebe máte ekzém?
Ekzém jsem měla od mala, maminka říkala, že jsem se škrábala už v porodnici. Nepamatuji si jej rozsáhlý, spíše pod koleny, na rukou a na krku. Po prvním pobytu u moře kolem 13ti let ekzém na dvanáct let zmizel. Objevil se při stresu a změnách v životě jako jsou státnice, začátek práce, svatba, změna bydlení.

Co jste s ním dříve dělala?

Promazávala a občas namazala kortikoidy. Často jsem jej promazávala nevhodnými krémy 10x denně a udržovala jej stále mokvající. Po roce od návratu ekzému jsem byla na celostní medicíně, velké zlepšení přišlo už před termínem objednání. Po otěhotnění jsme sezení rozpustili.

Co Vám pomáhalo nebo naopak nepomáhalo vůbec?

Nepomáhalo mi mazat, kortikoidy zabraly krásně hned, ale ekzém byl brzy zpět. Po porodu jsem měla ekzém na víčkách horší než teď, bohužel už si nepamatuji, co zabralo. Zkoušela jsem obklady z černého čaje, ale nakonec jsem vždy sáhla po kortikoidech. Před porodem jsem měla i infekci a nateklou uzlinu v obličeji.

Pomohla mi teď trochu upravená eliminační dieta. Dále jsem se zaměřila na netoxickou domácnost. K tekutému Sonett pracímu gelu dávám i roztok kyseliny citrónové. Vše máme nontoxic, snažila jsem se vytřídit skříň a nosit jen 100% bavlnu.

Snažila jsem se neškrábat. Jde o velký zlozvyk, jakýkoliv nápor na psychiku je řešen škrábáním. V noci jsem spala v bavlněných rukavicích. Nejvíc mi pomohla motivace ze skupiny.

Jakou eliminační dietu jste držela? Psala jste, že dle mého ebooku – udělala jste v ní nějaké změny?

Eliminační dietu jsem nejdříve začala přesně podle Vás. Mám slabou vůli, takže při dceřiných narozeninách jsem zhřešila. Nakonec jsem jedla dva dny hodně omezeně a pak přidávala potraviny, každý den či ob den novou. Tím se kompletně obsypané ruce ekzémem z 90% vyléčily.

Zároveň beru Hylak Forte a snažím se jíst hodně listové zeleniny. Ještě jsem zapomněla, že jsem si po přečtení jedné knížky řekla, že nebudu mazat vůbec ničím. Ani promazávat. První dny to bylo utrpení, po měsíci už nepociťuji tak suchou pokožku. Dále jsem se koupala v jedlé sodě. Od té jsem teď upustila a snažím se spíše oplachovat a koupat vyjímečně. Nejvíc vysušená je pokožka po koupání.

Jak se Vám osvědčila koupel v jedlé sodě?

Přišlo mi to lepší než normální koupel. Také mi přišlo, že po ní ekzém méně svěděl – že jsem se neškrábala tolik, jak po koupeli v samotné vodě.

Můžete prosím upřesnit tu hodně omezenou dietu?

Jedla jsem hodně zelené zeleniny. K snídani jsem si dělala instantní kaše s ovocem – borůvkami, rozinkami (o instantních kaších jsem se pak dozvěděla, že také nejsou ideální). K obědu jsem mívala jen vepřové maso s rýží. K tomu brokolici, kedlubnu…a vývary! Hodně silné vývary z vepřových kostí se zelenou zeleninou, ten báječně zasytí. 🙂

Kdy začal ekzém mizet?

Při zařazování potravin zpět.

Toto je velmi důležitá poznámka a jsem ráda, že to říkáte. Lidé velice často dělají tu chybu, že čekají na zlepšení už během diety a neodvažují se zařazovat potraviny zpět, dokud ekzém nezmizí/nezlepší se. A on se přitom bez správného postupu zařazování potravin zpět zlepšit vůbec nemusí.

Jaké Vám vyšly alergeny?

To je problém. Jak se mi kompletně uzdravily ruce, nevydržela jsem to a začala jíst více než před eliminační dietou. Po uspání dcery za odměnu muffin atd. Takže se asi budu muset vrátit o krok zpět. Myslím, že mi na trávení vadilo větší množství lepku, ale na ekzému se to neprojevilo. Oční víčka se možná víc loupou po mléčném. Nicméně to musím ještě vysledovat. V krevních testech vyšlo vejce, lepek, mléko i sója negativní.

Zdá se mi, že velké zhoršení přišlo vždy v období Mikuláše a o Vánocích – možná kvůli spoustě cukru. Tak kdo ví, jestli to u mě nebude jen cukrem. Po zmizení ekzému jsem hřešila. Je to v hlavě, mám nutkání rychle sníst cukr, než se zas ekzém objeví.

Co děláte nyní?

Nyní se snažím opět nekoupat, nemazat, neškrábat a vyřazuji nejprve cukr.

Jaké úpravy ve stravě jste ponechala?

Hylak Forte 2ml denně a hodně zelené zeleniny.

Co se chystáte udělat dál?

Hodně odpočívat a podle stavu ekzému se vrátit k eliminační dietě. Chci zařazovat potraviny pomaleji a psát si kombinace potravin. Myslím, že jsem na dobré cestě.

Co byste doporučila čtenářům článku?

Doporučila bych hodně trpělivosti a odhodlání, život s ekzémem je běh na dlouhou trať. Ale jak jsem teď konečně po x měsících viděla změny, stojí to za to!:)

Moc Vám děkuji za rozhovor!

K rozhovoru bych ještě dodala, že každý člověk je jiný. Možná u vás nezabere to samé, co u paní Aničky. Za mě je to však krásná inspirace a velká naděje. Změna v jídle je to nejmenší a nejjednodušší, co můžete udělat. Nepotřebujete k tomu navštěvovat žádné lékaře. Nepotřebujete do toho investovat žádné velké výdaje. Trvá to jen pár dní či týdnů, než se objeví výsledky. Jediné, co to chce, je vaše rozhodnutí jít do toho a pevnou vůli vydržet! 🙂

A ano, ne u každého to pomůže. Ale za zkoušku to jistě stojí.

Na druhou stranu prosím neexperimentujte s žádnými přísnými a dlouhodobými dietami. Ty mohou přinést více škody než užitku. Omezit či vyřadit cukr – ano, super, to vám jen prospěje. Ale být týden o třech potravinách již ne. Stejně tak nedoporučuji ani dlouhodobé vyřazení základních potravin (lepku, mléka, vajec…), pokud k nim nenajdete důvod a pokud dieta neprokáže kladný vliv.

Eliminační dietu, podle které se léčila paní Anička, popisuji tady.

Všem vám přeji brzké zlepšení ekzému! Budu ráda za vaši zpětnou vazbu, jak a zda vám dieta pomohla. 🙂  

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.