Jak to chodí na alergologii

Musím mít žádanku? Jsou testy z alergologie u malých dětí nespolehlivé? Od jakého věku lze dítě na alergologii vyšetřit? Tyto a mnohé další otázky mi vrtaly hlavou, když jsem u svých dětí řešila ekzém.

Naše dětská doktorka nás nejprve od alergologie odrazovala. Nakonec nás na ni sama poslala. Poslala proto, že dcerka měla tak velký ekzém, že ji kvůli němu nebylo možné očkovat. Vůbec jsem netušila, co od alergologie čekat a vyšetření jsem se spíše obávala. Jak budou brát desetiměsíční dcerce krev?

Navíc jsem v té době držela eliminační dietu a k alergologii jsem byla spíše skeptická. Přinese nám vůbec něco nového? Nezamotá nám jen hlavu a nebudu se pak bát nějaký alergen otestovat?

Na vyšetření jsme čekali tři měsíce. Žádanku jsme měli, ale později jsem zjistila, že ji na spoustu alergologií nepotřebujete. Před vyšetřením jsme měli na několik dní vysadit antihistaminika (v našem případě Fenistil kapičky), což bylo dost obtížné. Bez toho by však nebylo možné provést krevní testy.

Jak to probíhalo přímo na alergologii? Braní krve, čehož jsem se nejvíce obávala, bylo nakonec docela v pohodě. Sice se podařilo odebrat ji až na několikátý pokus, ale sestřičky byly zkušené a s dětmi si uměly poradit. Dcerka při odběru plakala, ale jen jsme vyšli z ordinace, byla v pohodě. Doma už jsme o ničem nevěděli (na rozdíl třeba od očkování).

Co mne potěšilo, bylo, že ještě před odběrem krve probíhala konzultace. Během ní se lékařka podrobně zajímala o moji dietu a vůbec o vývoj ekzému. Před odběrem krve následovaly také ještě kožní testy. Na předloktí dítěte se nanese malé množství několika alergenů a lehce se propíchne kůže. Pak se čeká 10-15 minut, zda kůže zareaguje a kde.

Přestože jde o prakticky bezbolestné vyšetření, pro děti to bývá horší než odběr krve. Nechtějí, aby se jejich ruky dotýkal někdo cizí a už vůbec ne, aby tam něco nanášel. Přežili jsme ale obojí. 🙂

Co nám přinesly výsledky?

Vzhledem k tomu, že jsem ve stejné době procházela eliminační dietou, už jsem věděla, jak na tom dcerka doopravdy je. Co toleruje a na co reaguje. V některých případech se výsledky shodovaly s tím, co nám vyšlo i z diety. Třeba mléko a vejce.

Vyšlo však daleko více věcí, na které dcerka ve skutečnosti nereagovala. Třeba špenát či brambory. Obojí v té době běžně jedla. A pro změnu testy neukázaly potraviny, které dcerce prokazatelně vadily. Například exotické ovoce, citrusy či jahody.

Proč tomu tak bylo a proč výsledky ukazovaly něco jiného než skutečnost? Protože je rozdíl mezi IgE a non-IgE alergeny. Podrobněji vše vysvětlím na webináři. Na webináři se dále dozvíte, jak s těmito údaji zacházet a čemu máte vlastně věřit. Přihlásit se na něj můžete kliknutím na tento odkaz.

Co považuji za užitečné?

Především to, že jsme dostali léky. Léky, které od té doby nosíme všude s sebou a které dokážou zabránit ohrožení života v případě prudké alergické reakce. Bohužel jsme je už museli i použít.

Dále i to, že naši alergologové byli rozumní. U alergenů, které dcerka částečně jedla, a přesto vyšly z testů, navrhli expoziční test. Příkladem je alergie na vejce, kterou detailně popisuji v tomto článku. Jen podotýkám, že v článku se jedná o další návštěvu alergologie, tedy po roce od té první.

Také jsme zde obdrželi kontraindikaci k očkování MMR. Důvodem byla snížená hladina protilátek v krvi. Dcerka nakonec byla očkovaná až před školkou ve 2,5 letech.

Jak to bylo u syna

Se synem jsme na alergologii nikdy nebyli. Dětská doktorka nás na ni neposlala, naopak nás odrazovala, že je to v takto nízkém věku zbytečné. Přitom měl syn ekzém podobný jak dcerka.

U obou dětí se nám podařilo ekzému zbavit díky eliminační dietě. Syn se zbavil v cca 2,5 letech i všech alergií. Proto jsem pak žádný důvod k návštěvě alergologie neměla a ani nemám. Moc věřím, že to tak už zůstane.

Co bych doporučovala vám ohledně alergologie?

  • Pokud víte, jak na eliminační dietu a držíte ji správně, může vám ohledně potravinových alergií přinést lepší výsledky než vyšetření na alergologii.
  • Alergologii doporučuji v případě, kdy máte doma domácí zvířata nebo máte podezření při alergiích na pyl. Obojí dokážou na alergologii odhalit (spolehlivěji než potraviny). Alergie na pyl se však u dětí častěji vyvíjí až po 2.-3. roce.
  • Alergologii také doporučuji v případě, kdy se vám s eliminační dietou nedaří. Kdy ji držíte příliš dlouho a obáváte se třeba testování.
  • Od věci určitě nejsou ani léky, které na alergologii dostanete. Není také problém získat příslušné potvrzení pro školku.
  • Nečekejte však zázraky. Spoustu lékařů vám bude ještě i dnes tvrdit, že na to, co na alergologii nevyšlo, dítě reagovat nemůže. Nevěřte jim.
  • Buďte si vědomi toho, že na alergologii můžete provést expoziční test. Zeptejte se na něj sami, pokud vám jej lékař nenabídne. Jde o alergeny, které se obáváte testovat doma. Které vám třeba vyšly z krve, ale vy máte nějaké podezření, že by mohly projít. Obzvláště u takových alergenů je dobré vědět, jak na tom dítě doopravdy je. A pokud by je tolerovalo, tak je jíst. Můžete se tím budoucí alergii jednou i vyhnout. Aspoň tak to píše Robin Nixom Pompaová v knize „Zdravé děti bez alergií“. Podle našich zkušeností musím jen souhlasit.
  • Ještě je dobré vědět, že na alergologii můžete s dítětem zajít prakticky kdykoliv od narození. Není dán nějaký věk, do kdy by to nešlo (ač vám lékaři možná budou tvrdit opak).

Přihlásit se na na webinář zdarma.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.