Do školky s ABKM

Nastupuje vaše dítě letos do školky a má ABKM, tedy alergii na mléko, případně i na další potravinové alergie? Doma dodržujete dietu, ale obáváte se, jak to bude fungovat ve školce? Nechce se vám vařit každý den jídlo, ale jiné možnosti nevidíte? V tomto článku vám přináším několik tipů, které se nám ve školce osvědčily.

Naše dcerka má totiž také stále ještě alergii na mléko a do školky chodí už třetím rokem. Proto zkušeností máme nemálo.

Jak je to s dietou ve školce? Musí vám ji školka umožnit?

Musí, ale pravděpodobně budete muset donést do školky potvrzení od lékaře o tom, jaké potraviny dítě nesmí jíst. Toto potvrzení nám stačilo donést pouze jednou, a to při nástupu do školky. Zároveň se však domluvte, jak to budete dělat v praxi. Zda budete nosit komplet celé jídlo z domova a stravu nebudete mít přihlášenou vůbec. Nebo zda budete sledovat jídelníčky a jídlo z domova budete nosit jen v případě, že je jídlo s mlékem.

Záleží také, jak silně dítě na mléko reaguje. Něco jiného je, pokud reaguje „jen“ ekzémem a něco jiného v případě těžších reakcí. Stejně tak možná vaše dítě malé množství mléka toleruje a jen ho nesmí mít každý den.

Zde udělám malou odbočku – jste si jisti, že víte, kolik mléka vaše dítě toleruje? Možná to může být i více, než si myslíte, jen jste zatím nedostali odvahu to vyzkoušet. Jsou-li to tři měsíce a déle, co jste mléko testovali naposledy, tak ho určitě otestujte znovu. A vyzkoušejte také, jakou dávku mléka dokáže dítě pravidelně jíst. U nás to je máslo a přepečené mléko, obojí prakticky v neomezené míře.

Možná budete cítit ze strany školky nevoli vyjít vám vstříc. Oni to ale nemusí dělat schválně. I pro ně to může být nová situace, se kterou se ještě nesetkali a kterou neví, jak řešit. Zkuste se zamyslet i z pohledu školky nad různými variantami řešení, které by byly pro obě strany vhodným kompromisem.

Komunikujte s kuchyní školky – a možná si ušetříte spoustu práce

Naše dcerka určité množství mléka toleruje a tak obědy by mohla jíst zhruba v polovině případů. Ještě více však doporučuji domluvit se přímo s kuchyní, zda jsou ochotni udělat nějaké drobné změny v případě té jedné porce (např. odebrat ji dříve, než do jídla přidají smetanu apod.).

K nám do školky obědy dováží z externí kuchyně. Dlouho se nám díky tomu jevilo jako nereálné, že bychom se s nimi domlouvali na nějakých kompromisech. Přesvědčovala nás o tom i školka. Stačil však jeden telefonát a kuchyně nám překvapivě nabídla, že dcerce budou vozit do školky každý den jídlo bez mléka! V kuchyni totiž vaří více druhů jídel a minimálně jedno bývá pravidelně bez mléka. Takže pokud nechcete každý den vařit, určitě zkuste nejprve komunikovat přímo s kuchyní.

Jak na to bude reagovat dítě? Nebude mu vadit, že má k jídlu něco jiného než ostatní děti?

Naopak! Bude se radovat, že mu uvaříte to, co má rádo. Ještě jsem nezmínila svačinky, ty jsou bohužel samostatnou kapitolou. Pravidelně bývá pomazánka, v níž je sýr. Svačiny tedy nosíme vlastní. No a dcerka je jen a jen ráda, že nemusí jíst ty školkové pomazánky. V dnešní době navíc obvykle nebývá ve třídě jediná, kdo má nějakou dietu a nemůže jídlo s ostatními.

Nezapomeňte informovat školku, co dělat v případě reakce

Toto je velmi důležitý bod. Že jste doma vaše dítě od mléka uchránili a nikdy se mu nepodařilo sníst ani pár lžic, natož vypít celý hrnek mléka? Pak se připravte na nejhorší. Naší dcerce se podařilo vypít celý hrnek mléka hned první týden školky. Přestože jsme všechny učitelky z naší třídy o alergii informovali, stejně jako paní ředitelku.

Zase se odvolávám na případ, pokud jste mléko dlouho netestovali. Reakce mohou vyhasínat, ale stejně tak mohou i zesilovat. Nespoléhejte se na to, že před půl rokem reagovalo dítě jen ekzémem po pár lžičkách jogurtu. A nikdy jste nezkoušeli vypít celý hrnek mléka…

Zajistěte, aby VŠICHNI učitelé ve školce věděli o alergii dítěte. Nejen ti z vaší třídy

Problém byl v tom, že děti byly na chvilku v jiné třídě, kde je hlídala jiná paní učitelka. Nezapomeňte tedy informovat VŠECHNY učitele o alergii vašeho dítěte, zejména v případě, kdy hrozí větší reakce. Nikdy nevíte, kdy bude některý z nich suplovat ve vaší třídě. Brzy ráno a později odpoledne navíc bývají třídy spojené a učitelé se v nich střídají.

Počítejte každopádně i s tím, že dojde na nejhorší. Doneste do školky příslušné léky. My tam máme od začátku Fenistil a Rectodelt čípky. Poučte učitele, v jakém případě léky podat a v jakém množství. Pokud u sebe nosíte Epipen, je třeba mít také jeden ve školce – a zároveň zaškolit učitele, jak jej aplikovat.

Na závěr vás chci uklidnit, že školka s dietou se dá zvládnout. Nakonec je to často jednodušší než očekáváme. Víte však, že můžete udělat něco pro to, aby vašemu dítěti alergie zmizely? A není to jen o dodržování diety. Možná už jste slyšeli o tréninku alergenů. Dokonce v rámci tréninku můžete zjistit, že malé množství alergenu dítě v pohodě zvládá a že vaše dieta tedy nemusí být tak přísná. Zajímá vás více? Mrkněte tady.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.