Zhoršil se u vás na podzim ekzém? Vyražte za teplem

S ochlazením po létě přichází téměř pravidelně i zhoršení ekzému. Vypořádat se s tím dá mnoha způsoby. Jedním z nich je prodloužit si léto a odcestovat někam do tepla. Zrovna v listopadu, v první polovině prosince a často ještě i v lednu bývají navíc velmi příznivé ceny letenek.

Takže vyražte… třeba na Kanárské ostrovy.

Proč zrovna Kanáry?

  • Letenku sem v době mimosezony, kam spadá i listopad a leden, seženete za cenu kolem 2 tis. Kč. Bavíme se o ceně za přímý let z blízkých zahraničních letišť (např. Norimberk, Vídeň či Bratislava). Taktéž ubytování je v této době na nejnižších hodnotách za celý rok. Cesta vás může vyjít paradoxně mnohem levněji, než letní dovolená u Středozemního moře.
  • Počasí je přitom stále krásné – jako po celý rok. Deštivých dní minimum, teploty se pohybují mezi 20-25 stupni Celsia, pocitově je však tepleji než u nás při stejné teplotě, jste blíže rovníku. Můžete si představit, že vás čeká takové krásné „české“ léto, bez extrémních výkyvů. Možná už se nevykoupete v oceánu, ale na hraní s pískem na pláži v plavkách to jistě ještě bude. 🙂
  • Let trvá 4-5 hodin. Čtyři hodiny z německých letišť na západ od nás, pět hodin z Vídně.
  • Jde stále o Evropu s velmi dobrou úrovní zdravotních služeb (to už se nám podařilo ověřit i v praxi). Cestovat můžete jen s občankou. Nepotřebujete žádná mimořádná očkování, nehrozí vám žádné exotické nemoci. Mluví se zde španělsky, ale domluvíte se i anglicky či německy.
  • Opomněla jsem zmínit spoustu čerstvého a kvalitního ovoce a zeleniny, které je zde k dostání i v době, kdy u nás už je jeho sezona dávno pryč.
  • Přes toto všechno, po výstupu z letadla vás bude čekat naprosto fascinující krajina. Spoustu výhledů na každém kroku. Palmy, kaktusy, moře vždy nadohled, ale k tomu i hory, sopky, krásné pláže nebo třeba poušť. Můžete si zde udělat spoustu kratších výletů, které zvládnete i s těmi nejmenšími. Třeba okolo kráteru nějaké sopky. Nebo jen podél pobřeží.

Na ostrovech je také spousta parků – zoologických i botanických – zaměřených na děti. Na Tenerife je údajně nejkrásnější zoologická zahrada na světě, Loro park. Musím potvrdit, že nám se velmi líbila. Ke zvířátkům se často dostanete blíže, než u nás, někdy si je můžete i pohladit. Na Gran Canarii zase stojí za návštěvu zdejší vyhlášené akvárium.

Když jsme byli na Kanárských ostrovech poprvé, asi nejvíce se nám líbily kaktusy. Překvapovaly nás svojí velikostí – to co vám doma vyroste několik centimetrů, tady dorůstá do rozměrů našich stromů. Rostou tu i jako plevel v místech, kde nic jiného nevyroste.

Nelekejte se, že nás na fotkách můžete vidět v bundách či pláštěnkách. Často se stává, že na jednom konci ostrova prší, zatímco na druhém svítí sluníčko a můžete se koupat. Stačí sjet z hor do údolí a vše je úplně jinak.

Letos jsme navštívili Kanárské ostrovy již potřetí. A to právě na podzim, v listopadu. Za sebou máme Tenerife, Gran Canarii a Lanzarote. Každý ostrov je úplně jiný a každý ostrov je fascinující. Na každém ostrově je krásné počasí, když zvolíte vhodnou lokalitu (obvykle jihozápad každého z ostrovů). Vůbec se nebojte půjčit si tady auto. Jednak to nevychází příliš draze a druhak na ostrovech se řídí příjemně. Dobré zkušenosti máme s autopůjčovnou Cicar.

Takže, pokud aspoň trochu můžete, nemusíte do práce, možná ani vaše děti ještě do školy, váš muž může pracovat v režimu „homeoffice“ i ze zahraničí, nebo máte kamarádku, se kterou můžete vyrazit, vůbec neváhejte a vyražte! Je to totiž mnohem jednodušší, než se může zdát.

Ještě dodám, že malých dětí, od věku několika měsíců, jsme potkávali jak v letadle, tak na místě, poměrně hodně. Ostrov je pro děti velmi dobře přizpůsobený. Dětských hřišť je všude spousta, přebalovací pulty nechybí na žádném WC.

Snad jen upozornění, na některých ostrovech, nebo spíše v některých částech každého z ostrovů (obvykle na severní straně) trochu víc fouká. Doporučuji si zjistit o konkrétním ostrově více informací, než koupíte ubytování.

Na závěr ještě naše zkušenosti s alergiemi.

  • Obchody mi přišly z hlediska alergiků vybavené lépe než u nás. Např. rostlinná mléka (náhradu za BKM) seženete snad úplně všude a výběr je větší než jsme zvyklí. Horší už je to s popisem ingrediencí. Ve spoustě případů jsou popsané jen ve španělštině, chce to překladač. A nebo ještě lépe, doporučuji se naučit názvy alergenů, o které vám jde, přímo ve španělštině. My už dávno víme, že mléko se řekne španělsky leche.
  • Ubytování si obvykle vybíráme s polopenzí, a polopenzi volíme formou bufetu. V takových případech dcerka měla vždy dostatek možností, co si k jídlu vybrat.  V některých místech už bývají alergeny automaticky označované, zdaleka to však není pravidlem. Když si nejsme jisti, ptáme se obsluhy. A když vidíme, že obsluha neovládá dostatečně angličtinu, ukazujeme raději v překladači v mobilu, co po nich přesně chceme. Dále už se obvykle dorozumíme.
  • Pozor, často vidíme, že kuchaři pak řeší i stopy mléka a o spoustě potravin nám řeknou, že mléko obsahují, i když z logiky věci není, kde by se v nich vzalo (třeba těstoviny). Chce to trochu uvažovat selským rozumem, a případně upozornit, že stopy mléka vám nevadí. Jinak byste nemohli skoro nic.
  • Pozitivní zkušenost máme i z občerstvení v letadle. Na palubě Ryannair lze během letu zakoupit veganské lasagne, které neobsahují mléko ani vejce (bohužel obsahují soju), a jsou stejně vynikající, jako ty klasické.

Často se mne ptáte, jaký ostrov vybrat pro první cestu? Chybu neuděláte se žádným (snad jen na Fuerteventuře údajně fouká více než na ostatních. Potvrdit to nemohu, na ni se teprve chystáme). Klidně vybírejte podle cen letenek a dostupného ubytování.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.