Doteď to považuji za zázrak. Ještě před pár měsíci byla naše dcerka samý stroupek od věčného škrábání, vyrážku měla na celých rukách, nohách, na hrudníčku a nejvíce na obličeji. Tam byla tak poškrábaná a osypaná, že jsem byla přesvědčená, že se jedná o stafylokokovou infekci či něco podobného a bez patřičných léků nebude mít nikdy hladké tváře. Zhrozil se téměř každý, kdo v té době jen nakouknul do kočárku.
Dnes, o pár měsíců později, má kůži naprosto hladkou, na rukou, nohou ani na tělíčku nejsou po ekzému žádné stopy. Na obličeji se střídá krásná hladká tvář s občasnými malými ložisky, která se obvykle objeví při růstu zoubků a po pár týdnech opět samovolně zmizí. Dokonce vím, jak tomu zmizení pomoci.
Za vše může eliminační dieta. Na nějakou dobu jsme nejedly určité potraviny, poté jsem je začala jednu po druhé testovat a takto jsem zjistila, jaké alergeny dcerce vadí. Jejich vysazení na nějakou dobu z jídelníčku bylo klíčem k úspěchu.
Lucince je dnes 16 měsíců. První ekzém se jí objevil kolem 3. měsíce. Nejprve se mými neúspěšnými pokusy ekzém jen zhoršoval (prakticky celou dobu jsem držela přísnou eliminační dietu). Poté jsem absolvovala léčbu pod vedením odborníka, nastal velmi rychlý zvrat a první narozeniny dcerky jsme mohli oslavit již bez vyrážky. Velmi k tomu pomohlo i správné zavádění prvních příkrmů.
Atopický ekzém není problém kůže, ale problém střev. Když se uzdraví střeva, následně se uzdraví i kůže. Určitě není dobré léčit jen kůži bez současné léčby střev! A střeva se samozřejmě léčí tím, co se do nich dostane – tedy stravou. Úprava jídelníčku se musí týkat jak dítěte samotného, tak kojící matky, pokud je dítě plně či zčásti kojeno.
V principu je nutné najít alergeny, které ve stravě vadí, jejich konzumaci na nějakou dobu vynechat, ale je velmi důležité jíst vše ostatní a to ostatní jíst co nejrozmanitěji!
Dlouhodobé přísné diety o pár potravinách rozhodně nevedou k výsledku, naopak organismu škodí!
Během celé doby léčby je nutné jíst každý den dostatek zelené zeleniny, neboť ta eliminuje ve stravě sacharidy a pomáhá tak střeva léčit. Zelenou zeleninou se myslí zelí, cuketa, brokolice, různé saláty, okurka, pórek, kapusta, kedluben, špenát apod. Je jedno, v jakém je stavu, tj. můžete ji jíst syrovou, vařenou, kysanou, pečenou..
Dále jsem (coby kojicí matka) po celou dobu léčby brala – a ještě i nyní beru – 2 ml hylaku denně. Hylak jsou vpodstatě laktobacily, které upraví moji střevní floru. Mám vyzkoušeno, že je bezpečné užívat jej při kojení i dlouhodobě, jen to chce brát ho při jídle nebo co nejdříve po něm a nekombinovat jej s mlékem.
Nejpřísnější verzi diety jsem držela týden. Během této doby došlo pouze k malému zlepšení. Větší zlepšení od ní nečekejte, kůže se začala uzdravovat až při zavádění alergenů.
V rámci toho jednoho týdne jsem nejedla potraviny z níže uvedeného seznamu. Dále jsem nejedla uzeniny a dráždivé potraviny (alkohol, bublinkové nápoje, apod.). Ale třeba česnek jsem mohla. Jedla jsem i lepek, který by neměl přecházet přes mateřské mléko (toto je možná sporné, ale já tomu věřila a opravdu přes mm nevadil, zatímco napřímo ano. Ušetřila jsem si tím spoustu stresu a starostí s jídlem) – jen jsem omezila množství přijímané bílé mouky a snažila se ji nahradit jiným druhem – moukou žitnou, pohankovou, rýžovou nebo i špaldovou.
Po necelém týdnu diety jsme začali s testem alergenů. Alergeny jsme testovali v následujícím pořadí:
Každá skupina se testovala jako celek, tedy například luštěniny stačilo otestovat na červené čočce, pokud projde ta, projdou i fazole, cizrna, zelená čočka atd. Podobně projdou-li rajčata, projdou i papriky a naopak. Pozor, toto platí pouze v případě dětí do 2 let, jejich tělíčko považuje některé druhy potravin za stejný alergen.
Ode všeho jsem jedla vždy první den malou porci, druhý den cca dvojnásobek, další dva dny neomezeně. Pokud alergen procházel, měla třetí den dcerka 1-2 lžičky, další den dvojnásobek a poslední den neomezeně. Přesné množství a postup testování uvádím ve svém ebooku Jak na eliminační dietu. Ono totiž musíte od každého alergenu sníst určité (minimální) množství, aby se jeho vliv mohl vůbec projevit.
Účinek alergenu jsme obvykle posuzovali až druhý den, tedy po 12-24 hodinách od doby, co jsem alergen snědla já. Pokud alergen prošel, kůže se obvykle začala lepšit. To, zda alergen neprošel, se pozná podle toho, že se kůže stabilně horší i několik dní po sobě. Někdy je reakce zřejmá hned druhý den, ale pokud jste na pochybách, doporučuji v testu pokračovat a sledovat, zda má ekzém tendenci se horšit. Pokud si ani tak nejste jisti, alergen prozatím vyřaďte a zkuste jej otestovat po nějaké době znovu.
My fotili vždy stav před podání alergenu a po něm, z porovnání obou fotek byla někdy reakce znatelnější, než když na dceru koukám celý den a hledám, kde ji přibyl jaký pupínek.
Jakmile jsme jednu skupinu otestovali, šli jsme hned na další alergen. Pokud alergen neprošel a bylo to nutné, dali jsme den odpočinek, tělo se obvykle rychle zregenerovalo do předchozího stavu. V okamžiku, kdy některý alergen prošel, se mi osvědčilo, jíst ho pak co nejvíce v různých obměnách – tento postup velmi léčil kůži.
Léčba mi ve své podstatě přišla jednoduchá, rychlá a účinná. Při zpětném zamyšlení mi přijde velká škoda, že informací o této léčbě je velmi málo a tak jsem se rozhodla podrobný návod naší léčby sestavit do ebooku Jak na eliminační dietu. Budu moc ráda, když pomůže i vám.
Nedílnou součástí léčby je také správné zavádění prvních příkrmů, jelikož jimi můžete ekzém velmi zhoršit a nebo i velmi zlepšit.
Chcete-li sledovat mé další rady ohledně ekzému nebo máte-li k článku dotazy, zvu Vás do mé facebookové skupiny Atopický ekzém a eliminační dieta. Třeba už teď tam najdete odpověď na Vaši otázku.
Prosím čtěte: Pomocí mých článků, rad a návodů sdílím svoji zkušenost s úspěšnou léčbou atopického ekzému. Předpokládám, že by mohla pomoci i ostatním. Nejsem lékař. Uvedený postup nenahrazuje lékařskou péči a já neručím za případné poškození údajně způsobené přímo nebo nepřímo informacemi obsaženými v tomto blogu či na mých facebookových stránkách.