Pod eliminační dietou si každý představí něco jiného. Někdo pouhé vyřazení mléka. Jiný zas dietu o třech potravinách. Každopádně asi všichni budeme mít pocit, že se za tímto názvem skrývají týdny odříkání, hladovění a útrap. Proto se vám do ní možná ani nechce.
Co když vám řeknu, že při eliminační dietě hladovět vůbec nemusíte? Vlastně dokonce nesmíte? Nejedná se o redukční dietu. Cílem není zhubnout. Obzvláště pokud kojíte, je nutné jíst dosyta.
O co vlastně jde?
Eliminační dieta – správně eliminačně expoziční dieta – je spolehlivým způsobem, jak ve stravě odhalit potravinové alergeny. Ze stravy na několik dní vynecháte podezřelé potraviny. Pak jednu po druhé zase otestujete. To, co projde, můžete normálně jíst. A to, na co bude tělo reagovat, jsou vaše alergeny.
Když tyto alergeny vyřadíte (alespoň na čas), můžete si vyléčit mnohé zdravotní problémy. Jedním z nich je i atopický ekzém. Ekzém je způsoben potravinovými alergeny u velké většiny malých dětí. A právě eliminační dieta je pro ně velkou nadějí.
O eliminační dietě koluje spoustu mýtů a pověr. Většina maminek si nařídí tuto dietu mnohem přísnější než je třeba. Spolehlivých informací o ní je totiž málo a většinou je nečekejte od lékařů. Spousta z nich bohužel stále tvrdí, že jídlo ekzém neovlivňuje.
Což je hlavní důvod, proč s ní experimentuje tolik maminek doma sama, bez porady s odborníkem.
1) Eliminační dieta je dieta o třech potravinách
Takovou dietu nikdy nedoporučuji, zejména ne u malých dětí a kojících maminek. Sama jsem si ověřila, že čím přísnější a delší dieta, tím více nám zhoršovala ekzém. A to jsem zdaleka nejedla jen tři potraviny.
Ano, alergie může být teoreticky na cokoliv. Ale jsou potraviny, na něž je alergie mnohem pravděpodobnější než u jiných. A pak jsou potraviny, na něž bývá alergie poměrně vzácně. Tyto potraviny se nazývají hypoalergenní, a ty je vhodné ve stravě ponechat. Některé z nich vám s léčbou ekzému dokonce pomohou a jejich vyřazení je kontraproduktivní.
Možná si říkáte, co když mé dítě bude reagovat na některou z HA potravin? Pak to s jistotou poznáte při prvních příkrmech. Zejména tedy, když budete všechny nové potraviny zavádět obezřetně a dodržovat určitá pravidla.
2) Při eliminační dietě je nutné čekat na úplné vymizení ekzému, než začneme s testováním potravin.
Často máme pocit, že čím delší a přísnější dietu si nařídíme, tím lépe. Jako kdybychom ji tímto „odčinili“ a dítěti tak ulevili. Bohužel takto to nefunguje. Jak je to s tím čekáním na vymizení ekzému?
Eliminační dieta (dále jen ED) má u malých dětí dvě fáze. První spočívá ve vyřazení pěti nejčastějších alergenů – mléka, vejce, soji, hovězího a kuřecího masa. Takovouto dietu je vhodné vydržet tři týdny. Pokud ekzém zmizí nebo se výrazně zlepší, vezmete každou jednotlivou potravinu a otestujete ji.
Pokud během těch tří týdnů ekzém nezmizí, pak se přechází na druhou fázi ED. Druhá fáze spočívá ve vyřazení dvaceti druhů potravin. Patří mezi ně kořenová zelenina, exotické ovoce, ořechy a další. Při druhé fázi už je důležité držet dietu jen krátce – týden zcela stačí. Pak hned je nutné začít s testováním. Bez ohledu na to, zda se ekzém zlepší nebo ne.
Pokud byste s testováním dlouho otáleli a měli jídelníček velmi omezený, na ekzém to bude mít opačný vliv. Bude se horšit. Příčinou bude právě ta omezená strava.
Ověřila jsem si to sama na sobě, kdy jsem měla preventivně vyřazeno spoustu potravin. Pokud jsem jedla dokola stále to samé, ekzém se postupně jen zhoršoval a zhoršoval. Až když jsem začala testovat alergeny a zavádět do stravy ty, které prošly, začal se lepšit i ekzém.
Budete-li testovat každou skupinu potravin po tři až čtyři dny, bude vám návrat k plné stravě i v druhé fázi ED trvat tři měsíce. To je doba, během níž se dá dieta vydržet.
Přihlásit se na webinář zdarma.
Pokoušíte se o eliminační dietu už delší dobu neúspěšně? Právě pro vás je určený můj nový kurz: Zbavte své děti ekzému, v němž vás eliminační dietou provedu. Dostanete se k němu TUDY.