Jak jsme se zbavili alergie na vejce

Je to u nás čerstvá věc a je to věc naprosto skvělá. Proto jsem se rozhodla podělit se s vámi o dlouhou cestu, která nás k vyhasnutí alergie na vejce dovedla. Dcerce je 2,5 roku a na vejce byla alergická prakticky od narození. Jsem přesvědčená, že nebýt našeho vynaloženého úsilí, záměrného „trénování“ a testování vajec, tak dcerka vejce doposud nemůže. A dost možná by je nemohla nikdy. Zejména kvůli výsledkům, které nám před pár týdny vyšly na alergologii. Čtěte dále a posuďte sami.

Vejce jsem vysadila již při kojení zhruba ve 4 měsících dcery. V té době se u ní objevil atopický ekzém. Již jsem byla poučena ze zkušenosti se synem, že za ekzém mohou potravinové alergie. Vejce patří k těm nejčastějším, proto jsem je v rámci eliminační diety vyřadila hned na počátku.

Chybou bylo, že jsem se nikdy nedostala k tomu, abych vejce otestovala, zda opravdu dělají problém. Měla jsem je vyřazené preventivně, jako tehdy spoustu dalších potravin.

V deseti měsících dcery, kdy už měla ekzém v opravdu zoufalém stavu, jsme konečně začali držet eliminační dietu správně. To znamená, že jsme nevyřazovali nahodile další potraviny, ale místo toho jsme je začali testovat a zařazovat zpět do stravy. Přesně tak, jak nyní i já sama učím vás ve svém kurzu. Díky tomu se nám konečně podařilo zbavit dcerku ekzému.

Také jsme velmi podstatně rozšířili dcerky jídelníček, což považuji za zásadní věc při léčbě ekzému. Především jsme se ale v průběhu léčby konečně dostali k tomu, abychom vejce systematicky otestovali.

Tehdy vejce neprošly ani přes mateřské mléko. Dcera reagovala poté, co jsem snědla jediné vejce (při testu přes mateřské mléko může kojící maminka sníst vajec neomezené množství). Vyřadila jsem je tedy ze stravy a dle návodu jsem je „trénovala“ v zapečené formě. V praxi to znamenalo, že jsem tu a tam snědla kousek buchty, která vejce obsahovala. Na tyto občasné malé porce dcera nereagovala.  

Porce přepečených vajec jsem postupně zvyšovala, až jsem se po půl roce odhodlala k tomu, abych je znovu otestovala – tedy abych znovu snědla „neomezené“ množství vařených vajec po tři dny po sobě. Tehdy vejce přes mateřské mléko prošly. To bylo dcerce rok a půl. A na dlouhou dobu to byl také poslední úspěch s vejci.

Jakékoliv podání vajec napřímo, i minimálního množství, způsobilo velkou reakci – velmi rychlé zhoršení ekzému. Proto jsem netrénovala podáváním vajec napřímo, ale pouze jsem jedla vejce já. Tehdy už jsem je měla zařazené v mé stravě zcela normálně. I tím se dítě trénuje, protože do mateřského mléka přechází malé množství alergenu. Tady vidíte, jak důležité bylo v této době kojit.

Takto jsme fungovali dalšího půl roku. Pak se u dcerky začal blížit věk, kdy u staršího syna vejce prošly. Což mě přinutilo zapracovat více na tom, aby u dcerky vejce prošly také.

Začala jsem přepečeným žloutkem, od malinkých kousíčků podávaných několikrát týdně jsme se postupně dostali ke dvěma kouskům buchty. A postupně i ke stavu, kdy přepečený žloutek procházel v neomezeném množství. To bylo první malé vítězství.

Vařené vejce tou dobou ještě neprocházelo ani omylem – dcerka se většinou dokázala otestovat sama, když jedl vejce syn. I přes moji pozornost po něm vždy ulovila nějaký drobeček. Jak jinak si vysvětlit, že se osypala jen v době, kdy měl syn vejce. 🙂 (Dlouho mi trvalo, než jsem tuto souvislost odhalila).

Jedla tedy nějakou dobu přepečený žloutek v buchtách i v knedlíkách docela normálně. Jako další jsme se odvážili otestovat pečené kuře. První den jedno sousto, druhý den tři sousta, třetí den celou porci. Kuře prošlo! Dcerce tou dobou sice už byly dva roky, ale i tak jsem věřila, že stále trvá nějaká souvislost mezi kuřecím masem a vejci.

A protože jakmile projde kuřecí maso, měl by projít i vařený žloutek, jako další jsme otestovali ten. Zas až po nějaké době, co „běžně“ jedla to kuřecí maso. I žloutek jsme testovali první den stopové množství, druhý den lžička, třetí den půl žloutku a čtvrtý den celý žloutek. Vařený žloutek též prošel!

To mi na nějakou dobu stačilo, protože možnost neomezeně používat žloutek už o dost zvýšila možnosti vaření. Brzy jsem ale dostala odvahu vyzkoušet přepečený bílek. Zkoušeli jsme opět od malého množství, až jsme se dostali k neomezeným dávkám. I ten prošel. Zbýval už jen vařený bílek.

A pak přišla návštěva alergologie, z mého pohledu nejzásadnější věc na celé této cestě. Alergologické vyšetření jsme už v minulosti absolvovali. Tehdy nám vyšla spousta alergenů, u ničeho nám lékaři neřekli doslova „To nedávejte, to vám může ohrozit život.“ Teď tomu ale bylo jinak.

 Z kožních testů vyšly velmi vysoké hodnoty vajec (16 z 20). Krevní testy alergii jen potvrdily. Verdikt od lékařů zněl „Vejce nepodávat v žádném případě, hrozí riziko životu nebezpečné reakce.“

Jaké bylo jejich překvapení, když jsem řekla, že dcera vejce normálně jí, jen až na ten bílek. Ten jsme do té doby nestihli otestovat. Tato návštěva alergologie proběhla cca měsíc zpátky od doby, kdy píšu tento článek.

Lékař tedy navrhnul test vejce přímo na alergologii pod dohledem lékařů. Po jejich varování jsem ráda souhlasila. Test proběhl minulý týden.

Jak vypadá test na alergologii?

Dcerka musela být nalačno a po celou dobu testu musela mít zavedenou kanylu. To pro případ, že by opravdu nějaká ta vážnější reakce nastala. Snášela to statečně, moc se těšila na to, že konečně bude moci ochutnat celé vejce.

Vejce dostávala v intervalech po 15 minutách. Začínali jsme od stopového množství a postupně se během dvou hodin dostali až ke snědění celého vejce. I poté jsme museli počkat ještě další dvě hodiny, abychom měli jistotu, že žádná životu nebezpečná reakce již nenastane.

Výsledek už asi tušíte – žádná reakce nenastala. Ani na alergologii, ani v další dny doma. To měla sníst další vejce, aby byla jistota, že jsou opravdu OK.

Dnes je to týden a půl od testu a dcera už jí vejce „neomezeně“. Zatím nemáme doporučené podávat jí vejce méně tepelně upravené. Např. míchaná vajíčka nebo různé majonézy, které obsahují vejce dokonce syrové.

U vajec totiž záleží na tepelné úpravě. Čím více tepelně upravené, tím jsou menším alergenem.

Proto je vhodné začít od přepečeného vejce. A i při tom pečení záleží na délce pečení. Např. piškoty se pečou jen krátce a proto zrovna v nich vejce zas tak tepelně upravené není. Piškoty tedy není vhodné začínat, ač se to často doporučuje.

Také to vysvětluje, že i když vařené vejce projde, míchaná vajíčka mohou dělat problém.

Proč si myslím, že nebýt mého trénování a testování, tak dcerka vejce dosud nemůže? Právě kvůli těm vysokým hodnotám z alergologie. My bychom dostali přísný zákaz ochutnat vejce ještě předtím, než bychom je vůbec otestovaly. A po takovém varování lékařů už bych neměla odvahu zkoušet vejce doma sama. Zřejmě bychom čekali dalších půl roku, zda hodnoty klesnou. A pokud by neklesly…ani si nechci představovat, jak bychom dopadli.

Budiž náš příběh nadějí pro ty z vás, komu vejce také vadí. Před rokem u nás dělaly opravdu velkou reakci a já v té době začala ztrácet naději, že někdy projdou. Dneska dcerka vesele jí jedno za druhým. 🙂 Chcete na tom být stejně jako my? Všechny své zkušenosti ohledně trénování alergenů, nejenom vajec, vám nyní předávám ve svém novém online kurzu Jak se zbavit potravinových alergií. Mrkněte se na podrobnosti, v čem trénování spočívá zde.

Pokud vás tento článek inspiroval, ráda si přečtu Vaše názory ve Facebookové skupince Atopický ekzém a eliminační dieta. Zajímá-li vás, jak jsme se zbavili ekzému, mrkněte na článek Jak jsme vyléčili atopický ekzém, a nebo rovnou na můj návod, jak absolvovat a přežít (ne-li si užít) eliminační dietu.

Kdy zavádět vejce do prvních příkrmů u dětí s ekzémem? Na tuto otázku i mnohé další odpoví můj nový průvodce prvními příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře
  1. Petra Maksantova napsal:

    Dekuji moc za tento clanek. S primarem Vitkovicke nemocnice v Ostrave konzultuji alergie me dcery a kdy mi rekl – postupne zarazujte, uplne jsem si nedovedla predstavit jak. A Vy jste mi to svym clankem krasne osvetlila. Jsem rada za kazdou zkusenost ostatnich maminek a za kazdou radu. Vzhledem k tomu, ze plne kojim, bojuji ted i se svym jidelnickem… at se Vam dari a vse jde uz nadale bez problemu!

  2. Iva M. napsal:

    Ono strašně záleží na tom, jaká ta reakce je. Pokud je to „jenom“ atopický ekzém, tak věřím, že postupné zvykání fungovat může. Syn měl opak. Jela jsem BLW, stejně jako u staršího, u mladšího ovšem vejce letělo obloukem, zčervenal ve tváři a co zázrakem stihlo projít přes žaludek, to šlo ještě průjmem ven. Zkusili jsme znovu po třech měsících, stejný problém, pak jsme šli na alergo, tomu byl rok a kousek. Kožní test malý, na hranici průkaznosti, krev vyšla přes 4 jednotky (jsme v zahraničí, tak jsou jiné jednotky) při normální hranici pod 0,1. Doporučeno dávat tam, kde to snese, dlouze tepelně opracované, max.1/4 vejce na porci. Po čase už odmítal i palačinky, zvracel obloukem i z bábovky, kde byly vejce 2… Teď, ve dvou letech, opakování krevního testu. Výsledek 10,4. EpiPen máme povinný nosit u sebe.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.