Co jíst při dietě bez mléka a vajec?

Začínáte s dietou bez mléka a vajec, a nevíte, co budete jíst? Také mi to před pěti lety přišlo hrozné! Vůbec jsem netušila, co bez těchto dvou základních potravin můžu jíst, vždyť ony jsou snad všude a ve všem! Stačí si přečíst složení sušenek nebo pečiva. A co teprve, když bych si chtěla upéci buchtu! 🙁

Už jen oželet mé oblíbené kakao u snídaně bylo těžké (to jsem ještě netušila, že je budu muset oželet na pět let!). Ale až vzápětí mi došlo – co budu snídat, když nemůžu máslo na chleba? Samotný rohlík s marmeládou? No to ne!

Jo, začátky byly těžké. Tehdy jsem vůbec netušila, kolik rostlinných náhrad za mléko a mléčné výrobky existuje a že se s nimi dá vařit skoro úplně stejně, jak kdybyste mléko mohli! V tomto článku vás přesvědčím, že dietu bez mléka a vajec lze přežít naprosto v pohodě! Sama už jsem bez obojího pět let. Dokonce jsem mezitím několik týdnů držela mnohem přísnější dietu. A žiju, nehubnu a nestrádám. 🙂

Dieta bez mléka a vajec je součástí první fáze eliminační diety. Může vám pomoci k tomu, abyste sebe nebo své děti zbavili ekzému.

Začnu tím, co nesmíte. Při dietě bez mléka a vajec nesmíte ani trochu vajec, mléka nebo mléčných výrobků. Nesmíte ani potraviny, které mají mléko či vejce ve složení. Někdy se mléko skrývá i pod názvem kasein či syrovátka. Pozor si dejte na pečivo, ačkoliv klasické rohlíky ze supermarketu bývají v pohodě a chléb bez mléka a vajec také jistě najdete.

Oproti tomu, má-li výrobek na obalu napsáno: „Může obsahovat stopy mléka/vajec“, pak tyto stopy obvykle nevadí. Ony tam totiž často žádné ani nejsou, výrobce se touto větou jen chrání, aby nemusel dokazovat opak. Držíte-li dietu kvůli kojenému dítěti, pak stopy řešit určitě nemusíte.

Nezaměňujte alergii na mléko za intoleranci laktozy! Obojí jsou dva odlišné pojmy. Při ABKM (alergii na bílkovinu kravského mléka) nesmíte ani bezlaktózové mléčné výrobky.

A co tedy můžete, aneb jak nahradit ve stravě mléko?

Od většiny mléčných výrobků existují rostlinné alternativy. Rostlinná mléka, rostlinné smetany, rostlinné jogurty, dokonce i veganské sýry.

Rostlinná mléka jsou nápoje vyrobené z rýže, ovsa, kokosu, mandlí či dalších surovin, vznikají obvykle jejich namáčením, rozmixováním ve vodě a následnou filtrací. Chutnají sice jinak než mléko, ale při vaření či pečení mléko dostatečně plně nahradí. Třeba v takové domácí buchtě ho ani nepoznáte.

Rostlinné mléko se vyrábí i v sušené variantě v mnoha příchutích. S ohledem na jejich složení je však příliš nedoporučuji a už vůbec ne dětem.

Obzvláště pozor na sušený nápoj Zajíc. Obsahuje kasein a při ABKM je nevhodný. Sama jsem z něj dlouho pekla, než jsem na to přišla. Když už chcete použít sušený rostlinný nápoj, vhodný je nápoj značky Top Natur.

Rostlinná mléka můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou, v drogeriích DM, v Bille, v Albertu, v Kauflandu i ve většině dalších větších supermarketů. Nehledejte ho mezi mléky, ale ve veganských koutcích. Rostlinné mléko si můžete velmi snadno připravit i doma.

Rostlinné smetany jsou vhodnou alternativou smetany při ABKM. Vyrábí se ve vícero příchutích, na pultech obchodů najdete často smetanu sojovou, ovesnou, rýžovou, kokosovou nebo mandlovou. Zatímco ovesná či rýžová jsou chuťově neutrální a často je používám při vaření místo klasické smetany, kokosová či mandlová smetana je luxusnější záležitost, ale ne všude se hodí, jejich příchuť je v nich cítit.

Rostlinné smetany nakupuji nejčastěji v obchodech se zdravou výživou nebo v drogerii DM. V supermarketech se neobjevují tak často jako rostlinná mléka.

Z rostlinných jogurtů jsem ochutnala dva a ani jeden mě svojí chutí nikterak nezaujal. Oproti mléku či smetaně je jejich chuť od klasického jogurtu naprosto odlišná. Ale posuďte sami. Zakoupíte je nejlépe v obchodech se zdravou výživou.

Podobně jsou na tom veganské sýry. Sýr je asi to nejproblematičtější, co se jen tak nahradit nedá a co mi při dietě chybělo nejvíce. Chuť sýra do jisté míry připomíná lahůdkové droždí. S jeho pomocí jsem si doma zkoušela vyrobit „sýrovou“ omáčku, která mi chuť sýra připomínala asi nejvíce a kterou můžete bez obav použít třeba do zapečených jídel. Já ji dokázala sníst i jen tak ke špagetám.

Rostlinná mléka, smetany, jogurty i sýry najdete na pultech obchodů asi nejčastěji ve variantě ze sóji. Na sóju ale pozor, bývá často přidruženým alergenem k ABKM! Nahradit mléko sójovými výrobky proto při dietě nedoporučuji, zkuste pohledat jiné alternativy.

Máslo je možné nahradit Alsanem nebo ghíčkem. Případně i dalšími rostlinnými margariny. Jak Alsan, tak ghíčko, zakoupíte nejlépe v obchodech se zdravou výživou, v bežných supermarketech je obvykle nemívají. Alsan se vyrábí ve dvou variantách, jednak „bio“ – která je o něco dražší, chuťově lepší a má i o trochu lepší složení – a jednak klasický. Obě varianty chutí připomínají spíše margarin.

Ghíčko je přepuštěné máslo, neboli máslo zbavené bílkoviny kravského mléka. Můžete si ho vyrobit i doma. Chuťově je vynikající stejně jako jsou vynikající moučníky či jiné pokrmy uvařené z něj. Jakmile jsem ho jednou ochutnala, jinou náhradu másla jsem už nikdy nepoužila.

Ghíčko může obsahovat stopy BKM (bílkoviny kravského mléka), proto je vhodné ho zejména u dětí při podání napřímo nejprve otestovat. Při kojení však z případných zbytků BKM přes mateřské mléko projdou pouze „stopy stop“ a tak bych se ho nebála.

Jak nahradit vejce?

Tady záleží, kde vejce chcete nahrazovat.

V některých případech stačí vejce jednoduše vynechat. Třeba v kynutém těstě jsem zjistila, že prakticky nechybí. Těsto vykyne bez vajec stejně jako s nimi, následný pokrm je chutný, jen vydrží kratší dobu „čerstvý“. Pokud ho sníte do dvou dní, rozdíl ani nepoznáte.

Vejce je také možné nahradit kukuřičným škrobem v poměru 1 vejce = 1 lžíce škrobu. Používám zejména tam, kde potřebuji, aby pokrm či těsto držely pohromadě.

Možnou alternativou je i hraška – rozemletá směs hrachu a dalších bezlepkových obilovin. Hraška s vanilkou je vhodná na pečení, hraška klasická pak při vaření. Vyrábí se i hraška na obalování, ta však obsahuje chilli a při kojení nebývá vhodná.Z hrašky je také vynikající jíška, použijete-li hrašku místo mouky, třeba do polévky. Polévka pak chutná trochu po vajíčku. Hrách je však potenciální alergen, proto pozor na hrašku při kompletní eliminační dietě.

Vejce (zejména v těstě) můžete nahradit mnoha dalšími způsoby – například rozmixovanými lněnými semínky, chia semínky, rozmačkaným banánem, jablečným pyré nebo arašídovým máslem.

Na závěr vás povzbudím. Přežít bez mléka a vajec je opravdu jednodušší, než se zdá. Chce to trochu se zorientovat v alternativních (rostlinných) produktech a brzy zjistíte, že můžete vařit a jíst skoro jako dříve.

Dokonce i bezmléčná a bezvaječná zmrzlina existuje! 🙂 A ne jedna. Dnes už ji mívají ve všech kvalitnějších zmrzlinářstvích.

Přihlásit se na webinář zdarma.

Zajímá vás, co při dietě bez mléka a vajec mohou jíst vaše děti? Mrkněte pro více informací sem.

Nejíte už nějakou dobu mléko ani vejce, a přesto se vám nedaří zbavit ekzému u svých dětí? Právě pro vás jsem vytvořila kurz Zbavte své děti ekzému. V kurzu se zabýváme především smysluplnou dietou, ale i tím, jak pomoci dětem s vyhasnutím jejich alergií.

Pro další inspiraci můžete mrknout na můj starší článek. Hledáte-li konkrétní recepty, sledujte mé stránky Sto chutí eliminační diety na Facebooku, kam pravidelně vkládám recepty bez mléka, vajec a často i dalších alergenů. Stáhněte si také zdarma moji minikuchařku Dezerty, najdete v ní recepty na deset moučníků bez mléka a vajec.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.