Přemýšlíte o cestě na alergologii? Nebo už jste na ní byli, ale výsledky vás překvapily? Přečtěte si nejprve tento článek.
Zaměříme se na tři věci:
Na alergologii vám dokážou zjistit jen tzv. IgE alergeny. To jsou alergeny, které lékaři dokážou vyšetřit z krve. Pak ale existují ještě non-IgE alergeny, které není možné z krve rozpoznat. A i na ně může dítě reagovat.
Jak se od sebe liší? IgE alergeny mohou dělat větší, potenciálně až životu nebezpečné reakce. Neznamená to však automaticky, že na všechny alergeny, které vyšly z krve, bude dítě reagovat silně. Non-IgE alergeny je těžší odhalit, ale zase je u nich větší šance, že se jich brzy zbavíte.
V naše případě mezi takovéto potraviny patřily jahody, maliny, rybíz, ostružiny, exotické ovoce, citrusy a arašídy. Všechny tyto potraviny nám u ani ne roční dcerky zhoršovaly ekzém, ale do tří měsíců jsme se všech těchto alergií zbavili.
Znamená to tedy, že i pokud vám na alergologii nic nevyšlo, přesto dítě může na několik (i na mnoho) potravin reagovat. Jediná možná cesta, jak je vypátrat, je eliminační dieta. Více o celém tomto procesu mluvím na webináři Co vám lékaři neřeknou.
Pozor, toto je velmi důležitý fakt. I když vám na alergologii něco vyjde, ještě to neznamená nutně, že na danou potravinu bude dítě skutečně reagovat. Lékaři totiž zjistí jen jakousi predispozici k alergii, která se nemusí nutně (hned) projevit.
Čím vyšší hodnoty alergie vyjdou, tím je tato pravděpodobnost nižší, ale i když vyjdou velmi vysoké hodnoty, přesto tu ta šance (že potravina ve skutečnosti prochází) vždycky je. Směrodatným je v každém případě to, jak vaše dítě reaguje po pozření dané potraviny. Nebo jak reaguje, pokud takovouto potravinu sníte vy v případě, že kojíte.
Teď vás nechci nabádat k tomu, abyste doma testovali věci, které vám vyjdou na alergologii a které vám lékaři zakážou jíst. Spíše směřuji k případu, kdy některé potraviny dítě běžně jí a vy si jste jisti, že na ně nikterak nereagují (protože jste je třeba už dříve testovali). U nás takto vyšel špenát a brambory. I když jsem se na obojí pak soustředila, žádná reakce se nikdy neobjevila.
Samostatnou kapitolou u nás byly vejce, na které nám vyšly ty nejvyšší hodnoty, co vůbec mohly vyjít. Lékaři nám je oběma zakázali jíst s tím, že mohou nastat velmi prudké reakce. Jenže já už v té době jedla vejce úplně běžně a dcerka jedla žloutek. A žádné prudké reakce se nekonaly.
Díky tomu jsme posléze ve spolupráci s alergology ověřili reakci dcerky na bílek. Zjistili jsme, že také prochází. Od té doby dcerka vejce běžně jí a nikterak jí nevadí. 🙂 To je velmi poučný příklad, budu o něm více mluvit také na webináři.
Máte-li podezření, že některé potraviny, které vám vyšly z testů, ve skutečnosti prochází, promluvte si o tom s alergology. Domluvte se na expozičním testu přímo na alergologii nebo na jiném postupu, kdy ověříte, zda je vaše domněnka správná. Možná vás to bude stát trochu odvahy a nervů, ale stojí to za ten úžasný pocit, kdy budete vědět, že daná potraviny s jistotou prochází. 🙂
Ptejte se na všechno, co vás zajímá. Maminky mi často píšou s dotazem, co znamenají výsledky, které jim vyšly na alergologii. Tyto dotazy však musíte směřovat na své lékaře. Oni vás znají nejlépe. U každého se dají stejné výsledky interpretovat jinak.
Opravdu se lékařů nebojte a mluvte s nimi. Sdělte jim všechny své obavy. Pokud jste absolvovali eliminační dietu, řekněte jim, k čemu jste dospěli. Pokud myslíte, že je něco jinak než jak vyšlo v testu, řekněte jim to. Lékaři jsou tu od toho, aby vám pomohli. Ne abyste se jich báli a konali jen jejich příkazy, aniž byste jim rozuměli.
Proč píšu, že alergologie je zlý pán? Právě proto, pokud byste vzali výsledky alergologie doslova a více nepátrali po tom, jak je tomu ve skutečnosti. Pak nastávají případy, kdy dítě má ekzém, vesele pije mléko a jí pribiňáky a maminka se ohání tím, že na alergologii nic nevyšlo. A nebo naopak – pokud my bychom tehdy nezjistili, že nám vejce nevadí, nejspíše by je dcerka doteď nejedla. Používejte tedy vždy svůj selský rozum. 🙂
O tom, jak s lékaři mluvit a co od nich čekat, se budu bavit také více na webináři. Stejně tak, pokud máte jakékoli dotazy, přijďte mi je na webinář položit, ráda vám je zodpovím.