Cestování s ekzémem

Léto je tu! Dlouhé dny, krátké noci, teplé večery a dny plné sluníčka… Jenže při představě dovolené vám leze mráz po zádech.  Co bychom tam jako jedli? Jak bychom fungovali po probdělé noci? Vždyť bychom kvůli nočnímu pláči vzbudili celý hotel! Kdepak, raději letos zůstaneme doma…

Je vám to povědomé? Přesně takhle jsme uvažovali loňský rok. Kvůli ekzému u naší desetiměsíční dcerky jsem už pět měsíců držela přísnou dietu bez mléka, vajec a spousty dalších alergenů. A kvůli neustálému drbání jsme toho v noci moc nenaspali.

Normálně jezdíme skoro každý víkend někam ven, a loňský rok jsme z většiny proseděli doma. Na dovolenou jsme se odvážili až v půlce srpna. S tou nejhorší představou a s nejčernějšími scénáři v mysli. Skoro jako bychom ji jeli jen přežít a ne si užít.

A víte co? Ta dovolená byla úžasná! Po několika měsících jsme na ní zažili první noc, kterou dcerka prospala – až na pár probuzení na kojení – úplně celou! Žádné škrábání, žádný pláč! Žádné ponocování.

Nevím, jestli za to mohl čistý horský vzduch nebo to, že jsme po dlouhé době aspoň na chvíli vypustili z našeho života stres a užívali si pohodu (a to i přesto, že tou dobou jsem si nepřipouštěla, že bych nějaký větší stres měla), ale hned druhý den na dovolené ekzém dcerce téměř úplně zmizel!

Možná k tomu dopomohla i ta houpačka, o níž jsem se zmínila v předchozím článku. Ale nějak mám za to, že Lucka vycítila, že je všude kolem ní pohoda, tak se hodila do pohody taky.

Dokonce jsme se na té dovolené odvážili i do termálního bazénu se slanou vodou, kam bychom s osypanou dcerkou jinak nešli. Jo, fakt jsme si tu dovolenou náramně užili. Veškeré obavy byly pryč a my litovali, že jsme někam nevyrazili mnohem dřív!

Po příjezdu domů jsme vyrazili hned na další víkend pod stan. A i tenhle víkend byl super. Na něj už jsme jeli s tím, že to dáme a že si ho užijem. Ani jídlo jsme už předem moc neřešili. A užili jsme si ho také. Moc! Všichni, včetně obou dětí :-).

A tak vám moc doporučuju, vyražte také! Překonejte tu představu, že se nevyspíte, že nebudete mít co jíst. Jakkoliv se to zdá doma nereálné, ze všech obav se nakonec stane minorita překonaná mnoha jinými dojmy, zážitky, relaxací.

A teď pár praktických zkušeností. Na té dovolené jsme byli v Rakouských Alpách. Čistý horský vzduch byl určitě jeden z faktorů, který měl na ekzém příznivý vliv. Za mě ale netřeba jezdit daleko. Úžasnou dovolenou určitě zažijete i v nejbližších horách, kempu, na břehu jezera… prostě kdekoliv, kde to máte rádi. Důležité je odhodlat se.

Co jsme jedli? V té době jsme měli ještě poměrně velké dietní omezení. Vařili jsme si sami, bydleli jsme v apartmánech. Podobně u nás probíhá každá dovolená, takže tento fakt pro nás nebyla žádná změna. I tak jsme nad vařením bádali několik týdnů předem, protože jsme mu nechtěli věnovat příliš mnoho času a k dispozici jsme měli jen omezené množství surovin.

Od té doby, co máme děti, vaříváme na dovolené obvykle večer, zatímco děti si hrají venku na hřišti (měli jsme super hřiště přímo před domem, kam jsme děti mohli vypustit bez obav, a pozorovat je jen z balkonu. Největší nebezpečí, které jim hrozilo, bylo, že je přiběhne očichat neposedné kůzle nebo že se poperou o hračky na písku).

Vaříme obden, uvaříme větší porci a jídlo jíme především k obědu, někdy i k večeři, podle toho, kolik ho zbyde. Takže za týden dovolené vaříme čtyřikrát. To se dá 🙂

Na první dny si navíc vezeme něco málo z domova. Moc to ale zase nepřeháníme, zásoby rádi kupujeme z místních zdrojů. Hledání alergenů na obalech v rakouských supermarketech byl trochu oříšek, ale dalo se. Naopak jsem tam objevila pár nových věcí bez alergenů, které jsem z Čech neznala.

Jediné, co jsme si vezli z domova ve větší zásobě, bylo maso – vezli jsme ho mražené v cestovní ledničce a mražené cestu přežilo, proto jsme ho i v apartmánu strčili do mrazáku a rozmrazovali až postupně.

A co jsme konkrétně vařili? Kovbojské fazole, omáčku Sweet & Sour od firmy Uncle Ben’s s rýží, rizoto a špagety. Určitě ale vymyslíte mnoho dalších jídel. Na zbylé večeře, na které nevystačilo teplé jídlo, jsme si něco koupili na místních trzích, udělali zeleninový salát a taky jsme si vezli maso zavařené z domova pro případ největší nouze.

Na snídaně jsme si vařili kaše jako doma, nebo jsme využili donášku pečiva a dali si ho s ghíčkem a džemem. Největší strach jsem měla ze svačinek, ale jednak jsme jedli dost ovoce – melouny, meruňky, broskve – měli je tam jaksi chutnější než u nás. A pak jsem objevila v místním obchůdku výborné müsli bez ořechů, mandlí, čokolády a i všeho dalšího, co jsem nesměla, tak jsem se živila převážně tím.

Co se týče příkrmů u dcerky, té jsem jednou denně vařila klasický zeleninový příkrm (jen povaříte zeleninu a rozmixujete) a jednou denně měla skleničku, v níž bylo i maso. Pár skleniček jsem si předem připravila doma, ostatní byly normálně koupené. Opět, v Rakousku byl mnohem větší výběr než u nás, já ty bez alergenů pracně sháněla v Čechách předem, kdybych je bývala koupila až na místě, ušetřila bych si spoustu starostí.

K snídani jídala kaši Nominal a já ji v té době ještě dost kojila, takže hlady nestrádala. Fakt jsem z toho jídla měla před odjezdem hrůzu a fakt se ty obavy ukázaly být zbytečné!

Ono když večeříte na balkoně s výhledem na Alpy, jezero a pastviny s dobytkem, tak máte najednou úplně jinak poskládané priority a vše se zdá být mnohem jednodušší než doma.

Těšíte se na zítřejší výlet, radujete se z toho, že se děti radují a nechápete, proč vám přípravy na dovolenou zabraly tolik stresu.

Takže znovu opakuji….vyražte!

Pokud se necítíte rovnou na celou dovolenou, vyjeďte si nejprve někam na celý den nebo na víkend a až uvidíte, že zvládnete krátké výlety, naplánujte si dovolenou. Ale pozor, léto už teď je v plném proudu!

A než vyrazíte na dovolenou, zkuste si užít léto i jinak. Ať vám ten drahocený čas, kdy jsou děti malé, neproteče mezi prsty. Tady pár tipů:

Snídaně v trávě

Víte, co je na rodičovské dovolené to nejlepší? Že po ránu nemusíte nikam spěchat! Nemusíte se hnát nikam do práce, teď o prázdninách ani do školy či školky, prostě máte ráno jen pro sebe a je jen na vás, jak s ním naložíte. A proto máme přes léto moc v oblibě snídaně v trávě.

Najdete nějaké hezké místo v parku, u řeky, rybníka…prostě kdekoliv, kam se dá natáhnout deka. Domluvíte se s pár kamarádkami, a nebo klidně vyrazíte sami. Ráno místo snídaně vezmete děti, kočár, piknikovou deku, koš s nachystanými dobrotami, a vyrazíte do přírody. Tam rozložíte deku a snídáte… když se nás sejde hodně, protáhne se snídaně kolikrát až do oběda.

Když jsme sami, užíváme si ráno, pozorujeme probouzející se přírodu a vychutnáváme si snídani. Děti si pak často začnou hrát jen tak sami v lese a já mám čas přečíst si pár stránek knížky. No řekněte, není ta rodičovská skvělá?

 

Relax, když miminko spinká

Jak si užíváte čas, když vám děti spí? U nás už je to tedy pasé, protože starší syn už přes den nespí. Ale když jsme ještě neměli dcerku, a on po obědě spával, brávala jsem ho s kočárkem na procházku. A když usnul, rozložila jsem si vedle kočárku v trávě deku a listovala Apetitem, mým oblíbeným časopisem.

Jo, na tyhle chvíle vzpomínám už jen s nostalgií. A pozor – píšu, na tyhle chvíle. To, že jste místo ležení v trávě měli doma raději uklidit, si po letech fakt už nevybavíte :-).

 

Na brusle, na kolo, za sportem…

Volejbal, kolo, běh, brusle…možná si také říkáte, kde že jsou ty časy, kdy jste ještě neměli děti. Ale věřte, ono se většina věcí dá dělat i s dětmi! Na brusle stačí obyčejný kočárek s ruční brzdou. Na kolo vozík za kolo nebo dětská sedačka. Na turistiku nosítko nebo krosna na nošení dětí.  Že nic z toho nemáte? Většina věcí se dá půjčit.

A tak i s dětmi můžete nachodit nemálo kilometrů, my chodíme dokonce i se dvěma. Starší se veze ve sportovním kočárku chariotu a mladší v nosítku. Dokud je to baví, tak jdou po svých. Když už nemůžou, naložíme je. Protože jsou zvyklí, nevzdorují a obvykle usnou. Jako cíl výletů máme naplánované něco, co zaujme i je, zvířátka, vodu nebo minimálně nějaké dětské hřiště.

Mimochodem, znáte strollering? Organizované cvičení s kočárky? Bývá čím dál tím častěji i v menších obcích. Nejen, že si během něj prima zacvičíte, ale poznáte i partu stejně (sportovně) naladěných holek. Zkuste zagooglit, zda nefunguje i někde ve vašem okolí.

Piknik

Podobně jako snídaně, i večeře nebo oběd v přírodě je moc prima zážitek, zejména pro děti. Funguje to úplně stejně, sbalíte děti, deku, na večeři už obvykle i manžela, piknikový koš s dobrotami, pár hraček a váš oblíbený časopis, a vyrazíte ven… dál už jistě znáte.

My jezdíme piknikovat k jednomu sportovnímu areálu, kde je krom spousty piknikových míst i dětské hřiště, dráha na inliny, jezírko ke koupání, a pár dalších vymožeností. A když to všechno zkombinujem dohromady, je z toho moc krásný večer.

 

V jednom z příštích článků popíšu, jak přežít s přísnou dietou (a malým miminkem) pár dní pod stanem s velmi omezenou možností vlastního vaření, a mé zkušenosti s jídlem v restauracích.

Sledujte mě na Facebooku na stránce Sto chutí eliminační diety. Hledáte-li konkrétní rady, ohledně eliminační diety či života malých dětí s ekzémem, zvu vás do skupinky Atopický ekzém a eliminační dieta.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.