Jak přežít „eliminační“ dietu

Na dietě jsem čtvrtým rokem. První dva roky jsem držela dietu kvůli synovu ekzému bez BKM (bílkoviny kravského mléka) a vajec, následoval půl rok, kdy jsem mohla vše, vzápětí přišla na svět dcera a s ní druhé kolo diety. Půl roku velmi přísné, kdy jsem nejedla téměř nic (což se ale v důsledku ukázalo jako velká chyba), pak začalo znovu zařazování alergenů, a nyní nesmím už „jen“ BKM, vejce, soju, kuřecí a arašídy.

První roky byly zoufalé, byla jsem neustále hladová, nervózní, hubla jsem a nevěděla, co vařit. Hrozně moc jsem záviděla ostatním, co mohli jíst normálně, že si mohou třeba jen tak zajít do cukrárny (nikdy předtím, ani nikdy potom jsem si do té cukrárny „jen tak“ nezašla).

Pak jsem alespoň objevila, že existují rostlinné náhrady mléčných věcí, a že s jejich pomocí mohu vařit víceméně stejně jak dřív. Sice to bylo občas takové „neslané nemastné“, ale už jsem aspoň získala pocit, že dietu přežiji a neumřu hlady.

A pak najednou nastal nějaký zlom.

Ani nevím kdy. Možná v okamžiku, kdy jsem se rozhodla, že ten Alsan (rostlinná náhrada másla), co si mažu na chleba, je tak nechutný, že bez ohledu na cenu vyzkouším ghíčko. Ano, dřív jsem si je nekoupila jen z toho důvodu, že mi přišlo nehorázně drahé. Ghíčko naštěstí prošlo – možná i psychologicky díky tomu, že výrobce přeci deklaruje, že bkm neobsahuje – a já zjistila, že je nejen nehorázně drahé, ale i nehorázně dobré. Stačilo jedno ochutnání, abych věděla, že s Alsanem jsem skončila jednou provždy, a odteď už budu mazat jen ghí. S tou cenou to nakonec není tak hrozné, používám ho z rodiny především já a používám ho jen tam, kde je to nutné, proto vydrží docela dlouho.

Následoval objev kokosového mléka, kokosové smetany a indické kuchyně. Indickou kuchyni miluju a dřív jsem ráda jedla v indických restauracích. Teď si do nich kvůli pálivé chuti netroufám, ale teprve díky dietě jsem narazila na spoustu rozličných „kari“ receptů, které nevyžadují až tak moc koření, a přesto chutnají famózně. Tahle fáze mě hodně povzbudila. Objevila jsem doslova nové chutě, a to chutě tak překvapivé, že si jsem jistá, že tato jídla budu vařit i po dietě.

Najednou už jsem hlady netrpěla a byla plná energie.

Každý úspěch, každé vydařené jídlo, ve mně jen vyvolal chuť zkoušet další a další recepty a objevovat nové a nové chutě. A tak následoval objev tahini a humusu, oříškových másel a domácí nutely, cizrny, fazolí, i obyčejné čočky(!), ghítely, kvalitních čokolád, které jím bez výčitek, kokosového oleje a vynikajících veganských palačinek, hrašky a nekonečné variace polévek, spousty nových pomazánek, moučníků, receptů. A to vše opravdu jen díky této prokleté dietě!

Teď už jsem za ní moc ráda, jelikož nebýt diety, asi by mě nic nepřinutilo obměnit náš zavedený jídelníček, a o spoustu těchto úžasných chutí bych přišla. Už mi vůbec nechybí jogurty a chuť klasického mléka, protože místo něj znám desítky úplně jiných chutí!

A tak vám moc doporučuji, nedívejte se na dietu jako na něco, co musíte „protrpět“. Vezměte ji jako příležitost! Příležitost naučit se nové recepty, které byste jinak nikdy nevyzkoušeli, ochutnat nové chutě, které byste neochutnali, obměnit váš jídelníček potravinami, ke kterým byste se nebýt diety vůbec nedostali!

Ráda vás budu inspirovat, abyste dokázali tuto dietu nejen přežít, ale přímo si ji vychutnat. Sledovat mne můžete i na facebooku.

A teď pár praktických rad:

  • Od většiny mléčných věcí existují rostlinné náhrady. Rostlinná mléka jak hotová, tak v sušeném stavu (například do pečených moučníků), rostlinné smetany, místo másla zmiňované ghíčko, případně Alsan. Existují dokonce i vegan jogurty, ty mě ale svoji chutí nijak nezaujaly. Rostlinná mléka a smetany koupíte v prodejnách zdravé výživy, v drogeriích DM, a stále častěji se objevují i v dalších obchodech jako například v Albertu či v Bille. Díky těmto rostlinným náhradám můžete vařit víceméně jako dříve, smetana po zapečení či zavaření chutná podobně jako klasická smetana, rostlinné mléko v pečené buchtě je k nerozeznání od klasického mléka. Mnohé příklady chutných a hypoalergenních jídel najdete v mém ebooku Kompletní průvodce eliminační dietou. Rostlinná mléka si můžete doma vyrobit i sami, není to zas až tak složité – moc pěkný návod najdete zde.
  • Máslo nahrazuji nyní především ghíčkem, lze ale v mnoha případech nahradit i sádlem či při pečení olejem. Je to určitě zdravější – i chuťově lepší – varianta, než Alsan. Nedoporučuji používat jiné rostlinné náhrady typu Promienna či Flora, nejsou zdravé, ani dobré, naopak z vaší diety dělají jen „nutnost přežít“ místo si ji „vychutnat“.
  • Všechny veganské blogy – a že jich je – obsahují recepty bez BKM a vajec. Zabrouzdejte na ně, objevíte spoustu variací na snídaně, svačinky, moučníky… Zkoušejte nové recepty, leckdy jsou jednodušší a rychlejší, než se zdají!
  • Mé oblíbené stránky jsou především jimejinak.cznavlnechuti.cz, kde najdete recepty i bez spousty dalších alergenů.
  • Dalším oblíbeným zdrojem s recepty je časopis Apetit a jeho online podoba. Jen málokterý recept z něj se mi opravdu nepovede. Existuje i jeho speciál vegan. Často ale vařím podle normálních receptů z něj s tím, že věci, které nemohu, nahrazuji.
  • Sepsala jsem pro Vás i minikuchařku zdarma10 dezertů bez mléka a vajec – plnou výtečných, rychlých a jednoduchých pochoutek, z nichž většina obsahuje jediný alergen – lepek.
  • Dále jsem sepsala ebook Kompletní průvodce eliminační dietou, kde mimo jiné najdete přes 70 chutných receptů vhodných v začátku eliminační diety.
  • V neposlední řadě jsem sepsala kuchařku Vánoční cukroví bez mléka a vajec, která je určena prioritně na Vánoce, obsahuje ale i spoustu receptů na sušenky a různé dobrůtky, které si určitě rádi upečete i kdykoliv během roku.
  • Vejce se dají nahradit mnoha způsoby. Od banánů či rozemletých lněných semínek, po hrašku či arašídové máslo. Hezky to popisuje opět veganka. Do buchet místo vajec často dávám kukuřičný škrob (1 vejce = 1 lžíce škrobu). V některých případech – třeba v kynutých těstech – je možné vejce i úplně vynechat. Případně je možné zkusit, zda neprojde aspoň žloutek, obsahuje méně alergenů než bílek (syn žloutky toleroval).
  • Bílou mouku se snažím omezit tak, že kdykoliv peču něco, kde by měla být, naředím ji v poměru 1:1 s jiným druhem mouky – se žitnou, rýžovou, pohankovou, špaldovou.. Podobně vařím-li těstoviny, smíchám do jedné dávky těstoviny klasické s těstovinami žitnými, pohankovými, špaldovými..
  • Pečivo normálně jím. Nekupuji ho pokud možno v supermarketu, ale v pekárně, kde mi sdělí alergeny. A i tady se snažím o variabilitu. Jednou si koupím žitný chléb, podruhé klasický, potřetí cibulový, občas si nějaký upeču doma..
  • Nehledejte náhradu v uzeninách, to opravdu není cesta. Naopak při léčbě ekzému doporučuji vyřadit ze stravy i je.
  • Pokud vám prošly luštěniny, máte z poloviny vyhráno. Už jen z luštěnin se dá vytvořit nepřeberné množství nových chutí! Zkuste záměrně pohledat recepty z cizrny a z fazolí. Uvařte si chilli con carne (jde to i bez chilli) nebo třeba indický dhaal z čočky. Je to neuvěřitelné, ale já jsem klasické vařené fazole připravovala poprvé až díky této dietě! Navíc co recept, to jiná chuť. Jen od těch dhaalů mám tři oblíbené verze a každá chutná jinak. Pokud máte strach z nadýmání, začněte červenou čočkou a vyzkoušejte například toto luxusní jídlo.
  • I obyčejná kaše z jahel či ovesných vloček k snídani se dá udělat „stokrát jinak“. Vyzkoušejte ji s oříškovým máslem – pokaždé s jiným, udělejte ji jednou mandlovo-skořicovou, podruhé banáno-čokoládovou, potřetí borůvkovo-hruškovou. Přidejte do ní nedojeděnou přesnídávku od včerejší svačiny, domácí džem, kompot.. Udělejte ji takovou, aby vám zbytek rodiny záviděl a začal ji jíst s vámi, jako se stalo u nás!
  • Čas od času si dopřejte něco, co je sice drahé, ale úžasně dobré. Třeba ghítelu. Nebo něco, kolem čeho chodíte ve Zdravé výživě, ale nemáte odvahu si to koupit. Přejte si to třeba k narozeninám. Uvidíte, že vaši dietu najednou pozvedne na úplně jinou úroveň. To jsou právě ty nové chutě, které byste jinak neochutnali!
  • Dočetli jste až na konec, a marně hledáte návod na to, jak přežít několik měsíců o pár potravinách? Takový návod u mě nenajdete. Nejsem zastáncem dlouhodobých přísných diet, na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že takováto dieta napáchá mnohem více škod než užitku. Jaká dieta mne nakonec vyléčila si můžete přečíst v tomto článku .

Přihlásit se na webinář zdarma

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.