Očkování a atopický ekzém

Očkovat či neočkovat? Odložit očkování? Zhorší očkování ekzém? Nebo je ekzém kontraindikací k očkování?

Tyto i mnohé další otázky jsem si sama kladla a očkování byla naše noční můra. Čerstvě máme za sebou jednu očkovací zkušenost, proto jsem se rozhodla, že se o něm trochu rozepíšu.

Na začátek zdůrazním, že nejsem lékař a nedokážu odborně poradit. Ono ale otázkou je, zda vám lékař – a jaký – v této situaci dokáže poradit. Z mé zkušenosti totiž každý lékař zastává jiný názor. Nicméně popíšu naše dva rozdílné přístupy k očkování, u syna a u dcery, dá se z nich leccos přiučit.

Příběh první, syn

Na rozdíl ode dneška, kdy mám s ekzémem zkušenosti tak velké, že jsem napsala celý ebook s podrobným postupem, jak se lze ekzému zbavit pomocí eliminační diety, po narození syna před pěti lety jsem sotva tušila, že nějaký atopický ekzém existuje. Nikdo z naší rodiny na něj netrpěl. A tak mě ani nenapadlo, co by se mohlo z pár pupínků vyvinout. Doktorka mě navíc ujišťovala, že jde jen o novorozenecký ekzém.  Ano, syn měl pár pupínků prakticky od narození, a já doktorce věřila a nedělala jsem z toho vědu. Syn byl jinak docela hodné a klidné dítě.

A tak jsem ho na doporučení naší dětské doktorky nechala naočkovat podle standardního očkovacího kalendáře, tedy první dávkou hexavakciny ve dvou měsících. Tehdy se ještě očkovalo dle schématu 3+1.

Očkování jsem se bála, ale až na dva týdny, kdy byl syn protivný a nevrlý, se nic dalšího nezměnilo. K těm pár pupínkům přibylo pár dalších, ale zatím nic hrozného. Spíše nás trápila seborea ve vláskách.

Očkovali jsme tedy po měsíci druhou dávkou a po dalších dvou měsících třetí. Reakce na druhou dávku byla zhruba stejná jako na první. Třetí dávka vyšla dost nešťastně na pár dní po Vánocích, kdy jsem jedla spoustu cukroví, vánočky, vše z másla, mléka a vajec. Tehdy mě vůbec nenapadlo, že by něco z toho mohlo škodit.

Už o těch Vánocích se ekzém začal rozjíždět. Později jsem velmi litovala, že jsem v tehdejším stavu nechala naočkovat syna třetí dávkou hexavakciny. A už vůbec nechápu, že ho naočkovala doktorka, přestože viděla, že se mu ekzém rozjel. Možná by tehdy bývalo stačilo měsíc počkat, než se zase uklidní…kdo ví.

Každopádně třetí dávka hexavakciny měla nečekané následky. Do večera byl syn osypaný téměř všude a byla to první noc, během níž se rozškrábal do krve. Moc nechybělo, abychom skončili na pohotovosti.

Ekzém se každopádně velmi zhoršil a to zhoršení přetrvávalo několik měsíců! Někdy bylo trochu lépe, někdy hůře, ale do stavu před očkováním už se nevrátil. Následky očkování jsme samozřejmě hlásili doktorce, ta nás však jen poslala na kožní, kde jsme dostali kortikoidy. A ty jsme tehdy i použili, protože jsme neviděli jiné cesty ven.

Trvalo pak dlouhé měsíce, než jsem se dopátrala, že ekzém není problém kůže, ale střev a že ho vyléčí dieta. Lepšit se začal až po vysazení mléka a vajec. A paradoxně možná proto, že jsem nevěděla nic o dietách, a jedla všechno dál, se ho bezmléčnou i bezvaječnou dietou podařilo zkrotit celkem rychle. Dokonce jsem tehdy nemusela absolvovat ani kompletní eliminační dietu. Ale to už je jiný příběh.

Každopádně po naší zkušenosti s očkováním jsem odmítla přeočkování poslední dávky hexavakciny v 1. roce. Protože se nám však nepodařilo získat kontraindikaci k očkování, a navíc ekzém cca v roce a půl zmizel, rozhodli jsme se přeočkovat syna po 2. roce poslední dávkou hexavakciny. Ačkoliv jsme měli obrovský strach, očkování prošlo naprosto bez úhony, ekzém se nevrátil.

Dnes už má za sebou i vakcínu MMR (aplikovaná ve 3 letech), která nezanechala též zcela žádné následky.

Příběh druhý, dcera

O tři roky později, naprosto informovaná jak o atopickém ekzému, tak o očkování, odmítám u dvouměsíční dcery očkování s tím, že pokud nevznikne ekzém, nechám ji naočkovat před jejím půl rokem, tak, abych ještě stihla standardní očkovací kalendář. Ten už se mezi tím změnil na 2+1.

Na rozdíl od syna jsem dceru bedlivě sledovala a zkoumala každý pupínek. První tři měsíce vypadaly nadějně. Už už jsem se radovala, že budem mít klid a dceru žádné potíže trápit nebudou.

Bohužel ekzém na sebe nenechal dlouho čekat a začal se samovolně rozjíždět ve čtvrtém měsíci. Nasadila jsem okamžitě dietu, a teď už ne pouze bez mléka a vajec, ale pro jistotu jsem vyřadila ze stravy všechny možné alergeny. Bylo jich rozhodně víc, než těch 21, které najdete v seznamu v mém předchozím článku.

Začalo pětiměsíční období hladovění a marného zkoušení různých diet, zatímco ekzém se stále jen zhoršoval. Překonal mé dogma, že ekzém vzniká na základě očkování. Ne, dcera nebyla očkovaná, a přesto měla ekzém dokonce ještě horší než syn.

Nikdy se nedostala do stavu, v němž byl syn v tom nejhorším období po třetí dávce hexavakciny. Ale celkově byl ekzém urputnější a svědivější. Zažili jsme bezesné noci, spoustu nocí, které jsme u syna neznali.

Z mého laického pohledu si nyní myslím, že hlavní problém byl ten, že zatímco u syna jsem dlouho jedla vše, a posléze vyřadila jen mléko a vejce, u dcery jsem dlouho jedla jen pár potravin stále dokola. V důsledku to bylo asi horší než lepší.

Ale zpět k lékařům. Očkování v půl roce jsem samozřejmě odmítla. Tedy, odmítla – co více, poučena zkušenostmi od syna, našla jsem si toho nejlepšího kožního lékaře ve městě a k němu s dcerou zašla. Mimo jiné to byl právě on, kdo mi dal tuhle cenou radu. Pochválil mě za dietu. Ale hlavně, nekompromisně nám napsal kontraindikaci k očkování. Minimálně do té doby, než se ekzém zklidní.

Následovala kontrola na alergologii, kde kontraindikaci k očkování potvrdili.

Mezitím už jsem byla v kontaktu s paní Zíkovou – znala jsem ji již z léčby od syna (tehdy měla čekací dobu 3 dny, to je směšné, že?), nyní jsme na ni čekali 4 měsíce. Zbytek příběhu už možná znáte. Provedla nás eliminační dietou, odhalily jsme společně alergeny a zbavila nás ekzému. Asi nikdy ji za to nepřestanu být vděčná.

Po vyléčení ekzému nám na alergologii povolili naočkovat hexavakcinu. Kvůli nemocem v rodině v chřipkovém období a následné koronavirové karanténě jsme se k očkování dostali až před třemi týdny. Dcera tou dobou již několik měsíců bez ekzému, snášela očkování velmi dobře. Dodnes nenastala žádná reakce. Na druhou dávku jdeme za dva měsíce, a já už také věřím, že projde.

Chcete-li znát další vývoj, sledujte mě na facebooku na stránce Sto chutí eliminační diety nebo ve skupince Atopický ekzém a eliminační dieta, kam podám zprávu, jak dopadlo naše další přeočkování.

Na závěr ještě podotknu, že z alergologie máme zatím stále kontraindikaci k očkování MMR kvůli poruše tvorby protilátek.

Pár rad na závěr:

  • Zjistěte si maximum informací o očkování. Zejména to, jaké jsou rozestupy mezi jednotlivými dávkami, především ty maximální.
  • Nenechte se natlačit do očkování, pokud se Vám samotným něco nezdá, přeočkování druhé dávky nemusí být za každou cenu po 2 měsících, lhůta je až do půl roku.
  • Stejně tak je možné začít s očkováním i později než ve dvou měsících. Začnete-li v 5. měsíci, ještě stále stihnete standardní očkovací kalendář, který je u nás dán ze zákona (viz https://provolbu.cz/ockovaci-kalendar-2020-intervaly-ockovani/ – mimochodem tento odkaz doporučuji k prostudování).
  • Zvažte všechna rizika a přínosy nepovinných očkování (rotaviry, pneumokoky). Pokud je chcete očkovat, neočkujte je společně s hexavakcínou v jeden den. Nechte mezi nimi rozumný rozestup.
  • Ohledně informací o očkování doporučuji skupinku na facebooku Informované očkování a může se hodit.
  • Než půjdete ke kožnímu lékaři či na alergologii, zvolte si vhodného a zkušeného odborníka. Přečtěte si o něm recenze (mnoho jich najdete zde), poptejte se mezi známými. Někdy si samozřejmě nemůžete vybírat, ale máte-li tu možnost, udělejte to. Přístup k léčbě může být u dvou stejných specialistů zcela odlišný.
  • Fakt, že u nás mělo očkování neblahý dopad na ekzém, ještě nemusí znamenat, že dopadnete stejně. Popisuji čistě naši zkušenost, pro správné rozhodnutí si určitě zjistěte více informací a nevycházejte, prosím, jen z mého článku.

Přihlásit se na webinář zdarma

Má vaše dítě ekzém a nevíte, co s ním dělat? Zvu vás do svého kurzu Zbavte své děti ekzému, kde vás celým procesem provedu. Právě teď otevírám brány dalšího běhu a právě teď jej můžete získat za nejvýhodnější cenu! 🙂 Přečtěte si reference maminek z předchozích běhů.

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.