Těžké alergické reakce – jak se připravit?

Je to pár dní, co jsem přišla pro dcerku do školky a ona mi mezi dveřmi sdělila, že právě vypila sklenici mléka! Byl to pro mne obrovský šok. Na mléko je dcerka alergická, reaguje již na pár lžiček a na větší množství mívá prudké a velké reakce. Zatím se nám ji podařilo uchránit od toho, aby mléka vypila více jak pár lžiček při testování, natož celý hrnek!

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Už při setkání s dcerkou jsem viděla, že se ji dělá vyrážka kolem pusinky a pak i na celém obličeji. Dcerce zároveň viditelně nebylo vůbec dobře a brzy dostala i kašel, který dostává vždy, když to s mléčnými věcmi při testování přeženeme. V této fázi jí obvykle dávám Fenistil kapky, které nám zatím doposud vždy zabraly. A pokud nepodám včas Fenistil, následuje zvracení, které jí od alergické reakce uleví také vždy prakticky okamžitě. Pořád se ale jedná o případ, kdy toho mléka sní pár lžiček.

Teď to bylo jiné a já neměla pražádné zkušenosti s takto velkým množstvím alergenu. Jako první jsem tedy podala Fenistil, nic jiného jsme tou dobou ve školce neměli (v té době jsem si uvědomila, jak hrubě jsem podcenila připravenost školky na alergickou reakci. To že nám dcerka během tří let doma nikdy nevypila větší množství mléka, ještě neznamená, že se to nestane ve školce během prvních pár týdnů).

Fenistil však nepomohl a jen co jsme dojeli domů, začínala dcerka i obtížněji dýchat a dusit se. Poprvé v životě u nás tedy došlo na kortikoidový čípek Rectodelt, o kterém jsem doufala, že nikdy nepoužijeme. Má totiž i dost vedlejších účinků (které se však projevují až po delší léčbě, při akutním jednorázovém podání je určitě důležitější záchrana života). Pokud ho máte doma také, příbalový leták si doporučuji prostudovat v klidu a ne až v době, kdy jde o čas.

I u Rectodeltu trvá zhruba 5-10 minut, než začne působit. Bylo to opravdu těžkých a dlouhých 10 minut, během kterých jsme rychlou záchrannou službu nevolali jen díky tomu, že sídlí za našim domem a v případě potřeby je u nás první pomoc opravdu okamžitě (aspoň si to myslím, nikdy jsme to naštěstí netestovali. 🙂 ). Místo toho jsme se snažili zachovat klid a dcerku co nejvíce uklidnit. Naštěstí po chvilce byl vidět obrat k lepšímu a my si oddechli, že to nejhorší snad máme za sebou.

Nakonec jsme celou akci zvládli bez návštěvy pohotovosti, ačkoliv s lékaři jsem stav dcery telefonicky konzultovala. Ani teď jsme však ještě neměli vyhráno. Když měla jít večer dcerka spát, byla podezřele bledá. Teprve v takovou chvíli vás napadne, jak dlouho ten kortikoid vlastně účinkuje a co nastane poté, až účinkovat přestane. Po další telefonické konzultaci s lékaři následoval výjezd ke kamarádce – lékařce, která nám změřila tlak a tep, a když se vše zdálo být v pořádku a dcerka krom bledosti jiné problémy nejevila, rozhodli jsme se odložit noční návštěvu pohotovosti až na ráno.

Bledost trvala ještě i celý další den. Naše praktická doktorka však neshledala žádný problém a dcerka vypadala od rána veselá a spokojená. Vše se vrátilo do normálu až třetí den, kdy zmizely i poslední projevy vyrážky.

Celá situace pro nás byla velkým poučením. Napravili jsme díky ní pár věcí, které jsem do té doby podcenila. Zejména:

  • Zajdeme si na alergologii pro epipen, adrenalinové pero. To jsme doposud neměli jen proto, že při poslední návštěvě na něj byla dcerka ještě moc malá.
  • Ve školce jsem nechala jeden kortikoidový čípek i s návodem, kdy jej podat, a co dělat v případě velké alergické reakce. Zároveň jsem se ujistila, že všechny učitelky, nejen ty naše, jsou poučené o dcerky alergii. Událost se totiž stala v jiné třídě, v níž dcerka pouhých 5 minut pobývala. Stačilo to.
  • Pořídili jsme si domů Dithiaden. Je to silnější lék než Fenistil a slabší než Rectodelt. Byl nám doporučen i pro případ, kdy Rectodelt přestane účinkovat (cca po 12 hodinách), ale alergická reakce by stále ještě trvala. U nás už naštěstí nebyl žádný další lék třeba.
  • A asi si domů pořídíme ještě i tlakoměr. 🙂

Co bych vám však tímto článkem chtěla zejména říci? Nepodceňujte možné alergické reakce. Buďte na ně připraveni a mějte po ruce vždy nějaký lék, který můžete podat. Tyto léky vám může předepsat alergolog i pediatr (ačkoliv i ten možná bude chtít nejprve vidět výsledky z alergologie).

Je důležité vědět, jak na které potraviny dítě reaguje. A je dobré vědět o těchto reakcích dříve, než dítě potravinu náhodně pozře. I proto je důležité všechny vyřazené potraviny zase otestovat. Díky testování totiž takovou silnou reakci dokážete odhalit a při testování i poměrně dobře minimalizovat. Při testování přes mateřské mléko životu nebezpečné reakce nehrozí. Alespoň tedy pokud budete začínat od malých dávek a ty postupně navyšovat.

Testování vám napoví – reaguje dítě i na malinké, stopové množství a to navíc prakticky okamžitě? Právě tam je riziko silnější alergické reakce, pokud by snědlo větší množství. Pokud se však reakce projeví až po delší době (tj. po 2 hodinách a déle), prudkých a životu nebezpečných reakcí se v tomto případě bát nemusíte. Reakce na jednu a tu samou potravinu se však může časem vyvíjet a měnit, proto doporučuji zkoušet potraviny nejpozději každé 3 měsíce znovu.

Jaké potraviny jsou nejrizikovější? Toto je u každého individuální a i potravina pro ostatní zcela bezpečná může u někoho vyvolat anafylaktický šok. Statisticky nejprudší reakce vyvolávají ořechy, semínka a mák. U ořechů stačí i malé množství snězené kojící maminkou k tomu, aby vyvolalo velkou reakci u dítěte. I přesto – a nebo právě proto – doporučuji otestovat ořechy či mandle minimálně přes mateřské mléko a pokud projdou, pak malinké množství mandlí i napřímo.

Zrovna ořechy se ve stopovém množství nachází ve spoustě dalších potravin. Proto je důležité vědět, jak na tom vaše dítě s alergií na ořechy je. Mandle patří do stejné skupiny alergenů jako ořechy, jakmile bude malé dítě reagovat na jedno, bude s největší pravděpodobností reagovat i na to druhé. Z toho důvodu je možné otestovat ořechy právě přes mandle, protože ty jsou nejslabší alergen z této skupiny.

PS: Se školkou jsme celou situaci pořešili, paní učitelky z toho všeho byly špatné snad ještě více než my. Jednalo se opravdu o nešťastnou shodu náhod, kdy dcerka krátce pobývala v jiné třídě a mléko si tam vzala v domnění, že jde o její rostlinné.

Chcete-li sledovat mé další rady ohledně ekzému nebo máte-li k článku dotazy, zvu Vás do mé facebookové skupiny Atopický ekzém a eliminační dieta. Třeba už teď tam najdete odpověď na Vaši otázku. Chcete-li dostávat tipy na jídla a recepty při eliminační dietě, sledujte mne na facebooku na stránce Sto chutí eliminační diety. A chcete-li si užít Vánoce i s dietním omezením, určitě mrkněte na moji Vánoční kuchařku!

Jsem mámou dvou dětí, z nichž obě trpěly od narození atopickým ekzémem. Podle lékařů nevyléčitelným a celoživotním. Děti se však uzdravily pouhou změnou stravy - díky eliminační dietě. Poté, co jsem viděla, jaký zázračný účinek tato dieta má, rozhodla jsem se ji propagovat. V současné době pomáhám s dietou maminkám kojených i nekojených dětí a píšu recepty, které jsou v souladu s dietou. Vedu Facebookovou skupinku Atopický ekzém a eliminační dieta, kde se mnou můžete být v kontaktu.

Dále vedu úspěšné kurzy Zbavte své děti ekzému a Jak se zbavit potravinových alergií. Jsem autorkou ebooků Jak zvládnout eliminační dietu s úspěchem, bez hladovění a stresu a vyléčit s ní ekzém u dětí, Jak na první příkrmy u dětí s ekzémem a potravinovými alergiemi, Vánoční cukroví bez mléka a vajec. a také Dezerty (zdarma) a Nejčastější dotazy k eliminační dietě (zdarma) . Více o mě si můžete přečíst v mém příběhu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.